Kritikou k novým pohledům

19. srpna 2016 v 16:50 | Destinaetus |  Úvahy aneb Vyschlá studna
Názor je taková zajímavá věcička a má jednu úžasnou vlastnost, dá se s ním zacházet jak s dětskou modelínou - dá se přetvarovat a změnit do jakýchkoli podob a jak často chceme. Někdy je samozřejmě lepší, když člověk zastává pevně dané stanovisko a jak se říká - stojí si za svým. Nicméně nikdo není neomylný a něco jako černobílá pravda/lež neexistuje, tudíž je dobré, když člověk má nějaký nástroj, kterým si může názor lépe vypilovat.

A jedním takovým vhodným nástrojem je kritické myšlení, protože vás donutí nahlížet na problematiku z různých úhlů pohledu. A pokud to ještě zkombinujete s trénováním argumentace a hledáním podpůrných příkladů pro své argumenty, tak se naučíte nejen lepší rétorice, logice, umění přesvědčit ostatní, ale také vyhledávání informací a jejich ověřování.Z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že úplně nejlépe se kritické myšlení a argumentování trénuje, když musíte obhajovat něco, s čím nesouhlasíte - a čím více vám to drásá nervy, tím lépe. Dá se začít s jednoduchými prohlášeními, jako například jestli souhlasíte či nesouhlasíte se zoologickými zahradami, ale můžete pokročit i k takovým tématům, jako třeba že rovnost pohlaví je špatný nápad. Je úplně jedno, že víte, že to je úplná blbost, ale když se vám podaří dát dohromady (aspoň zdánlivě) pádné argumenty a celý texty logicky vykonstruovat, tak vám to s uměním argumentace pomůže mnohem lépe, než kdybyste sepsali sáhodlouhý román, kde byste jen a pouze přepapouškovali pár vět, které si můžete přečíst kdekoli na internetu.

(Jen bych tedy doporučoval, pokud si zvolíte nějaké hodně kontroverzní téma, tak ho veřejně nezveřejnovat nebo jasně uvést účel textu. Známe lidi, jak dostanou záminku, tak se s vámi hned hádají.)

Ze seminářů na univerzitě si vzpomínám, že na jedné hodině, kdy jsme trénovali právě argumentování, jsme dostali za úkol přesvědčit učitele, že by se měly zrušit Vánoce. Ze začátku to samozřejmě krapet drhlo, ale postupně se nám povedlo dát dohromady několik argumentů - když tedy nepočítám ty pobožné od erasmačky z Rumunska. Bohužel spíše než semináře si pamatuji své vlastní eseje.

Když budu konkrétní, tak nejvíce mi v paměti uvízla má esej nazvaná Demokracie je vláda lůzy, kdy se mi podařilo podat vcelku uspokojivý obraz o tom, že demokracie není bezchybná. Když esej rychle shrnu a projedem ji rychlíkem, tak problém s demokracií je v tom, že většinová populace se řídí výhradně emocemi a nikoli rozumem, čehož můžou využít různé extrémistické organizace (ať už zleva, nebo zprava) a dostat se k moci. Jako příklad jsem uvedl Hitlera a jeho NSDAP, která se k moci dostala v podstatě skrze demokratické volby, nebo například komunisté v Československu po druhé světové válce. Nadále je problém s volební účastí, kdy se závažná rozhodnutí činí i při nízké volební účasti, čímž není reflektována vůle celé populace (jak by mělo být v demokracii), ale pouze její části. To se dá vyřešit tím, že se zavede povinná volební účast, jako například v Belgii nebo v Austrálii, ale v tomto případě se naskýtá další problém v tom, že k volbám jsou donuceni jít i neinformovaní lidé, kteří mnohdy tvoří většinu - a to je nežádoucí, pokud se třeba koná velmi důležité referendum. S nízkou volební účastí souvisí i další věc a to, že politické strany nebo extrémistické organizace se nemusí svým programem zaměřovat na celou populaci, ale pouze na tu část, co chodí k volbám. A když se jim podaří efektivně zaměřit i jen na zdánlivě zanedbatelnou část národa a přesvědčit je, aby šli všichni k volbám, tak mohou výrazně ovlivnit výsledek voleb a snáze se dostat do vlády.

Svou esej bych mohl nadále rozebírat a popisovat, ale to není podstatou tohohle článku, tak to ukončím. Šlo mi o to ukázat, že kritickým myšlením, trénováním argumentování a tím pádem i hledáním podpůrných příkladů se můžete dopracovat k zajímavým informacím a třeba zjistit, že to co jste si až doteď mysleli (například, že demokracie je bezchybná, to jediné správné a není se z její strany čeho obávat) nemusí být až tak úplně pravda a skutečnost může být mnohem komplexnější (například, že demokracie svými mechanismy umožnuje extrémistům lépe manipulovat občany a snáze se dostat k moci než například v absolutistické monarchii).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Felix Felix | Web | 19. srpna 2016 v 22:23 | Reagovat

Jj, jsem všema deseti za / pro! Nesmí to přerůstat v "odezdikezdizmus", "rektální alpinizmus" nebo k častému převlékání kabátů, ale jinak "definitely yeah"! 8-)

2 Felix Felix | Web | 19. srpna 2016 v 22:30 | Reagovat

P.S. Pamatuji si na něco ze starého Říma: "Ó, lide, máš krásnou moc! Všechno se před tebou klaní, všechno se před tebou třese v bázni, jak před samovládcem. Ale jsi přístupen svodům, snadno se necháváš klamat. Na ty kdo sypou ti frází s obdivem otvíráš hubu a rozum tvůj, v dáli kdes bloudí." :D Platí, dokud nebude demokracie překonána. A to si asi počkáme, že jo? :-D

3 Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně | Web | 19. srpna 2016 v 22:34 | Reagovat

Zajímavý článek. Rozhodně je dobré podívat se na téma i z druhé strany, na jeho nevýhody, problémy, nedostatky. Bohužel většinou to lidé nedělají. Mají svůj názor, přes který nejede vlak a nezamyslí se nad ním ani ve chvíli, kdy jim druhý člověk podá pádné argumenty z protistrany.

4 sarushef sarushef | Web | 20. srpna 2016 v 15:57 | Reagovat

Mně bylo kritický myšlení i racionalita vždycky nejblíž, takže se o tohle taky tak nějak snažím.

5 Taychi Taychi | E-mail | Web | 26. srpna 2016 v 14:48 | Reagovat

A  tom to je... Konečně by si tohle mohli někteří lidi přečíst. Třeba moje máma. Pak bych nemusela neustále jen přikyvovat nebo mlčet, když říká svůj názor, protože pak se začne jenom hádat, když projevím trochu nesouhlasu. A rodinné hádky nechceme, že? :D
Vítej zpátky.

6 stuprum stuprum | Web | 13. února 2017 v 1:52 | Reagovat

To souhlasí, Trump vyhrál volby v systému, který byl kdysi dávno nastaven tak, aby něco podobného nebylo možné. Říkejme tomu demokracie, i když je to vláda opilého mocí a blouda Bannona, vláda pravé lůzy.

7 Rogerkib Rogerkib | E-mail | Web | 25. července 2017 v 11:37 | Reagovat

Dissertation Writing Service - EssayErudite.com

Our https://essayerudite.com/dissertation-writing-service/ provides a full-scale writing assistance accessible online 24/7.
Apart from many other writing companies, we are rather picky when forming a professional staff of experts.
Moreover, we try to make our every customer feel safe and pleased with the service.

8 Flossiekarty Flossiekarty | E-mail | 26. července 2017 v 2:27 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
Good luck!

XRumer20170725

9 DavidMonry DavidMonry | E-mail | 28. července 2017 v 22:35 | Reagovat

VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетиудалим все ваши данные Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

10 Dol33laroa Dol33laroa | E-mail | 12. srpna 2017 v 19:59 | Reagovat

<b>Добро пожаловать на наш сайт</b>
<b>V.I.P. Услуги
OpenVPN
DoubleVPN Service
Proxy/Socks Service</b>
<a href=http://0.00000007.ru/2#SD2agt3FsN>
<img>http://0.00000007.ru/3#M0kDeg605X</img>
</a>
------------------------
Всегда огромное количество socks и proxy серверов онлайн
сейчас: 33557 IP в 198 странах мира
<b>Очень высокая анонимность - мы гарантируем, что все наши прокси сервера целиком и полностью анонимны</b>
(тоесть не ведут логов и не модифицируют http заголовки)</b>

Шифрация траффика до сокс сервера, собственные технологии туннелирования траффика!
Сверхнадёжная защита IP и абсолютно всех соединений без использования VPN
Возможность защищённого соединения с сокс серверами включена на всех тарифах! Замаскировать или изменить ваш IP можно 2 кликами мышки.

<b>Совместимо с Windows 2k/2k3/XP/Vista/Seven/Win8
Совместимо с MacOS, Linux, BSD (100% работоспособность через WINE)
Совместимо с любыми виртуальными машинами</b>

Безусловно САМЫЕ дешевые расценки на безлимитный доступ при высочайшем качестве
Наше правило - больше приобретаешь - меньше платишь
Возможность выбора наиболее подходящего анонимного прокси сервера - фильтрация по маске
-IP Hostname Language Uptime Country City Region-
Неизрасходованные прокси не сгорают при окончании срока действия аккуанта.
ICQ бот на всех тарифных планах!
<b>Высококлассная техподдержка</b>
Автоматическая оплата средствами популярных платёжных систем WebMoney , PerfectMoney и BITCOIN
Полностью Анонимный VPN Сервис
Доступ по защищённому https протоколу
<b>Всё что требуется для получения доступа это зарегистрироваться и произвести оплату!</b>

<a href=http://0.00000007.ru/2#VEE1wvSDKD>Vip proxy</a>
__________
ключи +для касперского 2017 прокси россия
купить прокси +для вк
блокировка музыки +в вк
обход блокировки яндекс

11 Avito321Nep Avito321Nep | E-mail | 28. září 2017 v 22:40 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Рады будем предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам необходимы определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

купить аккаунты с балансом авито
как заблокировать свой аккаунт на авито
авито аккаунт компания
как восстановить аккаунт на авито если он удален навсегда
как отвязать номер от удаленного аккаунта авито

12 AlysonIhu AlysonIhu | E-mail | Web | 8. října 2017 v 18:53 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a very bad experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random subjects and whined about his sleeplessness. I totally told him to <a href=https://www.snowdonrailway.co.uk/phpunit/tramadol-hcl-side-effects>read more</a> and deal with it.

13 Siren Siren | E-mail | Web | 22. října 2017 v 21:40 | Reagovat

Pěkně napsaný článek :)

15 dafafus dafafus | E-mail | Web | 28. února 2018 v 5:30 | Reagovat

using viagra one time
<a href=http://viagrabs.com>useful reference</a>
bringing viagra abroad
<a href="http://viagrabs.com">viagra online pharmacy</a>
how long does viagra take to dissolve

16 Waypemab Waypemab | E-mail | Web | 6. března 2018 v 6:11 | Reagovat

v http://viagraonlinenut.com viagra coupon <a href=http://viagraonlinenut.com>viagra online purchase</a> where is the best place to order viagra online

17 Cantoswete Cantoswete | E-mail | Web | 10. března 2018 v 19:49 | Reagovat

l http://viagrraver.com buy generic viagra
keeping viagra a secret
<a href=http://viagrraver.com>generic viagra canada</a> viagra covered under health care

18 bakkafus bakkafus | E-mail | Web | 13. května 2018 v 9:40 | Reagovat

why has the price of viagra increased
<a href=http://viagrabs.com>viagra buy</a>
can you use viagra at 18
<a href="http://www.viagrabs.com">Homepage</a>
where to buy viagra in koh samui

19 Geraldswete Geraldswete | E-mail | Web | 22. května 2018 v 19:41 | Reagovat

p http://viagraivo.com generic viagra
how do i ask my dr for viagra
<a href=http://viagraivo.com>cheap generic viagra</a> is there a pill like viagra

20 bakkafus bakkafus | E-mail | Web | 10. června 2018 v 0:17 | Reagovat

going so hard viagra tryna sign me lyrics
<a href=http://viagrabs.com>see it here</a>
is viagra covered by medical insurance 2012
<a href="http://www.viagrabs.com">viagra dose</a>
where to buy viagra in pattaya

21 Geremofus Geremofus | E-mail | Web | 19. září 2018 v 22:15 | Reagovat

cialis kaç saat önce alınmalı
<a href="http://www.cialisle.com">cialisle.com</a> black cialis
cialis y el ejercicio

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama