Kritikou k novým pohledům

19. srpna 2016 v 16:50 | Destinaetus |  Úvahy aneb Vyschlá studna
Názor je taková zajímavá věcička a má jednu úžasnou vlastnost, dá se s ním zacházet jak s dětskou modelínou - dá se přetvarovat a změnit do jakýchkoli podob a jak často chceme. Někdy je samozřejmě lepší, když člověk zastává pevně dané stanovisko a jak se říká - stojí si za svým. Nicméně nikdo není neomylný a něco jako černobílá pravda/lež neexistuje, tudíž je dobré, když člověk má nějaký nástroj, kterým si může názor lépe vypilovat.

A jedním takovým vhodným nástrojem je kritické myšlení, protože vás donutí nahlížet na problematiku z různých úhlů pohledu. A pokud to ještě zkombinujete s trénováním argumentace a hledáním podpůrných příkladů pro své argumenty, tak se naučíte nejen lepší rétorice, logice, umění přesvědčit ostatní, ale také vyhledávání informací a jejich ověřování.Z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že úplně nejlépe se kritické myšlení a argumentování trénuje, když musíte obhajovat něco, s čím nesouhlasíte - a čím více vám to drásá nervy, tím lépe. Dá se začít s jednoduchými prohlášeními, jako například jestli souhlasíte či nesouhlasíte se zoologickými zahradami, ale můžete pokročit i k takovým tématům, jako třeba že rovnost pohlaví je špatný nápad. Je úplně jedno, že víte, že to je úplná blbost, ale když se vám podaří dát dohromady (aspoň zdánlivě) pádné argumenty a celý texty logicky vykonstruovat, tak vám to s uměním argumentace pomůže mnohem lépe, než kdybyste sepsali sáhodlouhý román, kde byste jen a pouze přepapouškovali pár vět, které si můžete přečíst kdekoli na internetu.

(Jen bych tedy doporučoval, pokud si zvolíte nějaké hodně kontroverzní téma, tak ho veřejně nezveřejnovat nebo jasně uvést účel textu. Známe lidi, jak dostanou záminku, tak se s vámi hned hádají.)

Ze seminářů na univerzitě si vzpomínám, že na jedné hodině, kdy jsme trénovali právě argumentování, jsme dostali za úkol přesvědčit učitele, že by se měly zrušit Vánoce. Ze začátku to samozřejmě krapet drhlo, ale postupně se nám povedlo dát dohromady několik argumentů - když tedy nepočítám ty pobožné od erasmačky z Rumunska. Bohužel spíše než semináře si pamatuji své vlastní eseje.

Když budu konkrétní, tak nejvíce mi v paměti uvízla má esej nazvaná Demokracie je vláda lůzy, kdy se mi podařilo podat vcelku uspokojivý obraz o tom, že demokracie není bezchybná. Když esej rychle shrnu a projedem ji rychlíkem, tak problém s demokracií je v tom, že většinová populace se řídí výhradně emocemi a nikoli rozumem, čehož můžou využít různé extrémistické organizace (ať už zleva, nebo zprava) a dostat se k moci. Jako příklad jsem uvedl Hitlera a jeho NSDAP, která se k moci dostala v podstatě skrze demokratické volby, nebo například komunisté v Československu po druhé světové válce. Nadále je problém s volební účastí, kdy se závažná rozhodnutí činí i při nízké volební účasti, čímž není reflektována vůle celé populace (jak by mělo být v demokracii), ale pouze její části. To se dá vyřešit tím, že se zavede povinná volební účast, jako například v Belgii nebo v Austrálii, ale v tomto případě se naskýtá další problém v tom, že k volbám jsou donuceni jít i neinformovaní lidé, kteří mnohdy tvoří většinu - a to je nežádoucí, pokud se třeba koná velmi důležité referendum. S nízkou volební účastí souvisí i další věc a to, že politické strany nebo extrémistické organizace se nemusí svým programem zaměřovat na celou populaci, ale pouze na tu část, co chodí k volbám. A když se jim podaří efektivně zaměřit i jen na zdánlivě zanedbatelnou část národa a přesvědčit je, aby šli všichni k volbám, tak mohou výrazně ovlivnit výsledek voleb a snáze se dostat do vlády.

Svou esej bych mohl nadále rozebírat a popisovat, ale to není podstatou tohohle článku, tak to ukončím. Šlo mi o to ukázat, že kritickým myšlením, trénováním argumentování a tím pádem i hledáním podpůrných příkladů se můžete dopracovat k zajímavým informacím a třeba zjistit, že to co jste si až doteď mysleli (například, že demokracie je bezchybná, to jediné správné a není se z její strany čeho obávat) nemusí být až tak úplně pravda a skutečnost může být mnohem komplexnější (například, že demokracie svými mechanismy umožnuje extrémistům lépe manipulovat občany a snáze se dostat k moci než například v absolutistické monarchii).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Felix Felix | Web | 19. srpna 2016 v 22:23 | Reagovat

Jj, jsem všema deseti za / pro! Nesmí to přerůstat v "odezdikezdizmus", "rektální alpinizmus" nebo k častému převlékání kabátů, ale jinak "definitely yeah"! 8-)

2 Felix Felix | Web | 19. srpna 2016 v 22:30 | Reagovat

P.S. Pamatuji si na něco ze starého Říma: "Ó, lide, máš krásnou moc! Všechno se před tebou klaní, všechno se před tebou třese v bázni, jak před samovládcem. Ale jsi přístupen svodům, snadno se necháváš klamat. Na ty kdo sypou ti frází s obdivem otvíráš hubu a rozum tvůj, v dáli kdes bloudí." :D Platí, dokud nebude demokracie překonána. A to si asi počkáme, že jo? :-D

3 Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně | Web | 19. srpna 2016 v 22:34 | Reagovat

Zajímavý článek. Rozhodně je dobré podívat se na téma i z druhé strany, na jeho nevýhody, problémy, nedostatky. Bohužel většinou to lidé nedělají. Mají svůj názor, přes který nejede vlak a nezamyslí se nad ním ani ve chvíli, kdy jim druhý člověk podá pádné argumenty z protistrany.

4 sarushef sarushef | Web | 20. srpna 2016 v 15:57 | Reagovat

Mně bylo kritický myšlení i racionalita vždycky nejblíž, takže se o tohle taky tak nějak snažím.

5 Taychi Taychi | E-mail | Web | 26. srpna 2016 v 14:48 | Reagovat

A  tom to je... Konečně by si tohle mohli někteří lidi přečíst. Třeba moje máma. Pak bych nemusela neustále jen přikyvovat nebo mlčet, když říká svůj názor, protože pak se začne jenom hádat, když projevím trochu nesouhlasu. A rodinné hádky nechceme, že? :D
Vítej zpátky.

6 stuprum stuprum | Web | 13. února 2017 v 1:52 | Reagovat

To souhlasí, Trump vyhrál volby v systému, který byl kdysi dávno nastaven tak, aby něco podobného nebylo možné. Říkejme tomu demokracie, i když je to vláda opilého mocí a blouda Bannona, vláda pravé lůzy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama