Populismus na různé variace

6. února 2016 v 19:00 | Destinaetus |  Úvahy aneb Vyschlá studna
K tématu dnešního článku mě přivedlo zkouškové, to nejvíce inspirativní období, které je přímo živnou půdou i pro tento prokrastinační článek. Abych vám vysvětlil, jakým pozoruhodným myšlenkovým pochodem jsem se dostal od anglického jazyka k populistickým pindům, tak vás uvedu do obrazu ohledně mé poslední položky na To do listu zimního zkouškového, kterou jsem prokrastinačním úklidem a třemi sériemi svých oblíbených seriálů úspěšně odkládal.To poslední, co stálo mezi mnou a zmrzlinou vítězů (vsuvka - na začátku zkouškového jsem si řekl, že až budu mít všechny zkoušky hotové, tak zajdu do obchodu, koupím tam tu největší uber-mega-vanu zmrzliny, sežeru ji za jeden večer a bude mi z toho tak děsně blbě, že na to budu se slzou v oku vzpomínat ještě v nemocnici na výplachu žaludku!) je esej do předmětu Kapitoly ze sociologie.

Je to předmět, který jsem si zapsal jen kvůli kreditům (je to povinný předmět pro obor Humanitní studia a jakožto každý zbytečný obor na VŠ má své předměty jak kreditově neúměrně nadhodnoceny, tak má i nulovou náročnost) a spíš by se měl jmenovat Kapitoly z radikálně levicové propagandy. Tzn. kapitalismus je zlo. Americká ústava zakazuje kapitalismus. Ježíš zakazoval kapitalismus. Kvůli kapitalismu existují sirotci, protože ti zlí kapitalisti zabili jejich rodiče. Všichni jsme zmanipulovaní kapitalistickou ideologií. Pokud náhodou procitnete, tak musíte probudit i ostatní lidi a to i násilnou formou. Pokud oponujete, tak jste zmanipulováni. Vysoká škola produkuje bezdomovce a bezmozky, protože akademické vzdělání je k ničemu. Muži jsou zlí patriarchové, co ženám otvírají dveře, jen aby jim dali najevo, jak jsou slabé a neschopné, a vůbec celá ta věc s gentlemanstvím je asi velké spiknutí jak si podřídit ženy. Všechno je špatně. Nic nefunguje. Systém nás vykořisťuje. Pravičáci nás vedou do pekel. Pravičáci jsou mimo realitu. Když volíte pravici, tak jste zmanipulováni kapitalistickou ideologií, protože volíte sami proti sobě, neboť pouze levice koná ve vašem zájmu. ... V těch přednáškách mi už chyběli jen ilumináti! Navíc naše esej musí být podpořena citacemi od filosofů, jako jsou například Marx a Žížek (ten druhý je Čech, co v jednom dokumentu obhajoval násilí při bourání kapitalistické ideologie).

Esej má být na téma, které je v akademickém světě to úplně nejtěžší - a to vlastní názor. Jenže ouha, není to tak lehké, protože není vlastní názor jako vlastní názor. Náš vlastní názor totiž musí vycházet z toho, co nám učitel vykládal v přednáškách (viz odstavec výše). A navíc nám nechtěně mezi řádky prozradil, že pokud budeme psát esej, která bude korespondovat s jeho názory, jak to dostaneme pomalu už jen za to, že to odevzdáme. Ale pokud se rozhodneme zaujmout opačné stanovisko, tak musí být celá esej skvěle napsána, podpořena propracovanými argumenty, mít patřičné zdroje, vhodné citace atd. Zkrátka dvojí metr v hodnocení.

A když jsem takhle seděl u počítače a po 3 dnech intenzivního psaní jsem měl akorát tak pátou verzi nadpisu a to ještě jen beta verzi, tak mi došlo, že učitel po nás vlastně chce, abychom mu napsali esej plnou populistických keců, co chce zrovna on slyšet.

Definice populismu je přeci taková, že především politici využívají taková témata a rétoriku, co lidé chtějí slyšet. Nastane ekonomická krize? Všichni se zaštítí hesly, že znají recept na zdravou ekonomiku. Proběhne teroristický útok? Všichni začnou říkat, že ví jak nás ochránit. Lidé se bouří kvůli nízkým mzdám? Všechny straně přijdou z ničeho nic s návrhem na zvýšení mezd. A tak dále, to je populismus, který známe. V posledních letech jsme i dost zvyklý na tzv. pravicový populismus, který začal bujet především díky migrační krizi. Nicméně já si při psaní téhle eseje uvědomil, že tu je ještě jeden populismus - a to ten levicový, dá-li se to tak nazvat.

Nechci, aby to znělo nějako zaujatě, ale v poslední době si všímám především onoho multikulturního populismu. Ne, nedávejte oči v sloup. Copak hesla politických stran, že chtějí učinit přítrž rasismu, podporovat multikulturalismus, zasadit se o rovnoprávnost pohlaví, hájit zájmy homosexuálům, nejsou také jen populistická rétorika? Kolik z těchto nekonečných slibů došlo k realizaci?

Když jsou volby a máte si vybrat stranu, kterou zvolíte? Tu, která vám řekne, že zatočí s rasismem, povolí sňatky gayů atd. a ještě k tomu napraví ekonomiku. Nebo tu, která se zmíní jen o ekonomických otázkách a nic víc? Většina lidí si zvolí tu první, protože to jsou věci a ideály, co chtějí, aby se staly skutečností - jsou to zkrátka věci, co chtějí slyšet. A pokud to má nějaká strana jako součást svého volebního programu, tak jim to přidává věrohodnost a kredit.

Když si vezmete všechny ty politiky a významné osobnosti, co provolávají všechny výše zmíněné ideály - kolik z nich si myslíte, že tomu skutečně věří? … Já tedy optimista v tomhle nejsem.

Politické strany brojí proti rasismu a ten si vesele přežívá dál. Další strany tvrdí, že je třeba hájit práva homosexuálů a místo toho tu je plno legislativních problémů se zákonem o registrovaném partnerství, který se bije s dalšími zákony a novelami, a nikdo s tím nic nedělá. Každý má plnou hubu keců o rovnoprávnosti pohlaví a ženy mají stále nižší platy a jsou znevýhodněny při pohovorech. Každý o tom mluví, nic s tím nedělá, ale jsou stále dokola voleni. A proč? Protože jim stačí, aby řekli, že s tím něco provedou a lidi jim opět uvěří. Lidé prostě budou volit tu stranu, co jim naslibuje to, co chtějí slyšet a už si nezjišťují, jestli to je skutečně pravda.

Celá historie je plná lidí, co se akorát chce dostat k moci a jestli musí říct na veřejnosti, že brojí proti rasismu a přitom si v hlavě třeba myslí, že tu černou špínu chtějí vyhladit, to už nikdo moc neřeší, protože všichni slyšeli to, co chtěli.

Proto si myslím, že současné problémy můžou zneužít jak radikální strany jako DSSS, tak i další, ty "normální" strany, protože stačí nastavit správnou rétoriku, na kterou slyší většina obyvatel, a hned mají voliče zajištěné. Tudíž až opět budete vybírat stranu ve volbách a budete okouzleni hesly o míru, toleranci, ideálech, solidaritě s uprchlíky, hájení práv gayů, rovnoprávnosti, zatočení s rasismem, ochraně životního prostředí atd., zkuste si zjistit, jestli jste jim jen neskočili na jejich populistické kecy. Že někdo hlásá přesně to, co chcete právě vy slyšet, ještě neznamená, že to tak myslí. A je jedno, jestli ten ideál je rozumný a civilizovaný, i tak se dá zneužít. Populismus má různé formy a může být jak pravicový, tak i levicový. Možná si řeknete, že je lepší zvolit toho, kdo svůj program sice nemyslí vážně, ale aspoň neplácá kraviny jako druhá strana mince. Ale, ehm, no, můžete se opravdu spolehnout, že to tak skutečně je? :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama