Proč lajkuju IVČRN

2. prosince 2015 v 18:11 | Destinaetus |  Úvahy aneb Vyschlá studna
Tak se nám svět nebo přinejmenším Evropa tak trochu začíná otřásat v základech a společenské klima se začíná celkem dost vyostřovat. Všechno se polarizuje do maximálních extrémů, lidé vidí jen černou nebo bílou, levou nebo pravou, nic jiného. Tak si tedy myslím, že by nebylo od věci vysvětlit, proč jsem vlastně u facebookové stránky "Islám v ČR nechceme" fláknul na lajkovací čudlik.


~ ~ ~

Nebudu se tu detailně zaobírat otázkou islámu jako takového, protože o tom tenhle článek nemá být. Pouze ve zkratce seznam pár nejdůležitějších důvodů (aby mě nějaký nějaký mudrlant nezačal ze zvyku osočovat, že trpím bezdůvodnou nenávistí a mindráky) proč nejsem jeho fandou, aby to nevypadalo, že to dělám z trucu nebo snad žeru každý slovo od IVČRN. Tak tedy:

1) Jelikož jsem člověk, který koketuje s myšlenkou vegetariánství/veganství, tak jsem proti halal porážkám. Neříkám, že obyčejná jatka jsou něco lepšího - nejsou, nicméně halal porážky jsou pro mě ještě o stupeň horší, protože se jedná o náboženskou záležitost. Zabíjet zvířata za plného vědomí a prodlužovat jejich utrpení na potřebně dlouhou dobu, aby "vyslechla modlitbu", to je prostě iracionální zvrácenost co v civilizované společnosti nemá co dělat. Zabiju zvíře, protože mám hlad? Dobře, sice mám své výhrady (v tomto článku nejsou podstatné), ale chápu. Zabiju zvíře rituálním způsobem, protože to tak nařídil jakýsi bůh? Bohužel, toto je obyčejný náboženský fanatismus.

2) Spolu s prvním bodem souvisí i druhý a to, že dle islámu jsou psi, prasata a potažmo i oslové nečistá zvířata. Každé náboženství, co tvrdí, že nějaké živočišné druhy jsou méněcenné, je dle mě samo o sobě méněcenné.

3) Nesouhlasím se zahalováním žen na veřejnosti. Sice tu jsou krásné vzletné fráze, že to symbolizuje cudnost a pokoru bohu (a nevím co ještě), ale jakmile začne náboženství diktovat i takovou každodenní věc jako je oblékání, tak to je obyčejný fanatismus. (I jeptišky, co chodí v hábitu na veřejnosti, mi nejsou po chuti.) Pokud se rozhodnu zahalit, tak to musí mít praktické důvody a nikoli náboženské.
Navíc co si budeme povídat, zahalování žen je především odraz postavení žen v islámských společnostech. Na to je už nespočet publikací a článků, že bych se jen opakoval.

4) Zcela proti srsti mi jsou muslimské pravidelné modlitby. Vnímám to jako učebnicový příklad masového projevu fanatismu, kdy ona pravidelnost a důraznost pouze zdůrazňuje systematické potlačování spontánnosti a individuality věřících.
A stejný názor mám i na nedělní chození do kostela, abyste si nemysleli, že jsem zaměřený jen na islám.

5) Poslední bod se netýká pouze islámu, ale i křesťanství a judaismu, případně i jiného náboženství. Pokud má nějaké náboženství svaté a až téměř nezpochybnitelné texty, které obsahují jakékoli násilné fráze vůči jiným vírám, skupinám nebo přesvědčením a ještě ke všemu aplikované na celé universum, tak takové texty a náboženství budou vždy hrozbou pro radikalizaci věřících. Z toho důvodu nejsem fanda žádného Abrahámovského náboženství.

~ ~ ~

Mohl bych pokračovat, ale ukončím to. Dnes je na pořadu dne IVČRN. Než budu pokračovat, tak bych měl vysvětlit, proč své argumenty nepodpořím odkazy na dané příspěvky a zmiňuji pouze to, co si skutečně pamatuji. Důvod je jednoduchý, IVČRN působí především jako facebooková stránka a Facebook nemá žádný archív, ve kterém by se dalo hledat. A jelikož mnoho věcí, o kterých budu mluvit, jsou i několik měsíců až let staré, tak je v lidských silách nemožné to vše dohledat. Navíc tohle je jen můj zapadlý blog a článek o mém osobním názoru, žádná esej, vědecká studie nebo publicistický článek (to aby nedošlo k mýlce, že snad píšu PR článek či co).

Není to o tom, že bych si snad před spaním pouštěl Okamurova videa (i když není součástí IVČRN) nebo že bych snad měl nad postelí pověšený plakát s Konvičkou. Ten chlap mi je svým projevem spíše nesympatický. Dokonce ani tu Samkovou zrovna moc nemusím. Ale ideový základ IVČRN, jak je popsán na jejich stránkách, ten mi je celkem sympatický.

Tady bych se chtěl nejdříve zmínit o tom, jak mě celkem mrzí, jakým způsobem se celé IVČRN démonizuje. Jak jsem mluvil už na začátku článku, dnes se hraje pouze na extrémy. Buďto jste dobří nebo špatní, nic mezitím neexistuje, žádná paleta šedé, nic - pouze dvě možnosti, protože to vyžaduje nejméně přemýšlení a je to i nejrychlejší řešení. Prostě připlácnete nálepku a nemusíe si hledat žádné dodatečné informace.

Z médií, neziskovek typu Hatefree, politiků a mnoha lidí akorát slyším, že IVČRN jsou náckové, fašouni, rasisti, xenofobové a další nálepky a přitom většina odpůrců si přečetla možná tak jeden, či dva příspěvky na jejich facebooku (a někdo ani to ne) a jinak se zaměřují na externí zdroje. Vím o celé řadě lidí, co si dokonce jejich stránku zablokovali a nyní informace přejímají pouze z médií nebo od svých stejně smýšlejících přátel.

IVČRN sleduju skoro od jeho založení, kdy se to tuším ještě jmenovalo Czech Defense League (varianta na English Defense League) nebo vzniklo jako produkt CDL, a i když jsem spíše jen sporadický pozorovatel, tak přehled mám a pokusím se vysvětlit, proč mi některé "Důvody proč nenávidět IVČRN" přijdou celkem úsměvné.

Jako první se podívám na nálepku "náckové a fašouni". Tahle nálepka mi přijde vtipná, protože co jsem vypozoroval, tak mezi IVČRN a DSSS/neonazi-hnutími je celkem velká zášť. IVČRN se zaměřuje na demokratické řešení problematiky (volby, demonstrace, výzvy vládě), odsuzuje násilí a neonacismus, čímž jsou nácky osočováni z toho, že jsou vyměklí, slabí, jsou to homoklády, pozéři, jen melou pantem a nic nechtějí řešit. Když DSSS nebo podobné hnutí organizuje demonstraci, tak IVČRN vždy na svých stránkách informuje, aby tam jejich příznivci nechodili, a většinou jsou i schopni vysvětlit proč (konkrétně např. organizátoři a jejich seznamy židů, nenávistné projevy nebo výzvy k vraždění minorit, což admini IVČRN několikrát odsoudili).
Navíc pokud se v diskusích a komentářích objeví lidé s rasistickými/neonacistickými názory (co si budeme povídat, dementi se dostanou všude a je jedno o co se jedná), tak sami admini jejich názory vyvrací a hádají se s nimi, protože rasismus do IVČRN dle nich nepatří.

Nadále mi přijde vtipné, jak někteří gayové tvrdí, že IVČRN se staví proti homosexualitě a chce nám ubírat práva. Pamatuju si obrovské množství příspěvků, které buďto informovaly o situaci na blízkém východě, případně se v popisku i přímo stavěly na obranu homosexuality. A opět, pamatuji si mnoho hádek mezi ojedinělými nácky a adminy, kteří vyvracely homofobní žvásty.

Poté tu je takové oblíbené zaklínadlo, které zní: "IVČRN plošně odmítá všechny migranty a nejradši by je utopilo už na moři". IVČRN sice odmítá povinné kvóty, nicméně pro někoho možná bude překvapením, že současně vyzývá, abychom přijali např. syrské křesťany a další skupiny ohrožené islamisty, tedy - skutečné uprchlíky. Pokud mě paměť neklame, tak jsem před pár měsíci zahlédl i příspěvek o výzvě vládě. K tomu si pamatuju propagování minimálně jedné sbírky, která byla na podporu Kurdů.

~ ~ ~


Tolik k nálepkám a nyní vysvětlím, proč si myslím, že je IVČRN do určité míry i potřeba. Důvodem je to, že historie se ráda opakuje. Oblíbenu interpretací je to, že IVČRN je současnou obdobou NSDAP, kdy židé byli nahrazeni muslimy. Já s tímto nesouhlasím, ale to teď není předmět článku. Cokoli, kde hrají roli různé intepretace, se dá propírat do nekonečna a výsledná debata nikam nevede, takže tím nebudu ztrácet čas. Jak jsem nedávno zjistil, tak se i taková Deklarace nezávislosti dá intepretovat jako dokument, co povoluje otroctví a potažmo i rasismus (viz debata mezi Lincolnem a senátorem Douglasem) - jen takový příklad.

Lidé, kteří výše zmíněnou interpretaci prohlašují, evidentně úplně opomínají krizi multikulturalismu a problémy s integrací/asimilací muslimů. V dnešní době už snad není nikdo, kdo nosí růžové brýle a neuvědomuje si to. Za poslední desetiletí se stalo, že celý internet je nasáklý zprávami o konfliktech s muslimy v Evropě z různých zdrojů, ať už se jedná o články obyčejných lidí, či vládní statistiky (např. kriminalita, nárůst určitých trestných činů, problémové oblasti, atd.). Stačí nebýt líný, použít Google a nespoléhat se jen na český rybník nebo přednášky rádoby akademiků. Zkuste projevit trochu úsilí a začněte si hledat informace sami za sebe a nespoléhejte se jen na to, co vám předžvýkají média a "autority"!

Proč to ale zmiňuji - problematika islámu v Evropě je zkrátka problém, jestli malý, velký, fialový nebo snad kostkovaný, to nechám na vašem uvážení, ale bohužel, stále problém. A co se děje, když se problém nechává být a neřeší se? Začne se zvětšovat. A právě tady je ten kámen úrazu.

Oficiální politika našeho státu, EU, OSN a v podstatě všeho v západním světě je taková, že na prvním místě je multikulturalismus a rádoby humanismus a jakákoli kritika se už předem odsuzuje, protože to prý zavání Hitlerem. Zkrátka všechno musí být buď dobré či zlé, třetí varianta není. Jenže utlumení až zakázání kritiky znamená to, že se tento problém nebude řešit a nevznikle žádná debata na toto téma. Žádná debata o tom, co je (skutečnou) příčinou problému nebo snad jak by se dal vyřešit již v počátcích. Ani žádná debata co by mohla racionálně vyvrátit pomýlené předsudky a i naopak racionálně vyvrátit zavedené ideologické stereotypy. Prostě se jednoduše přileje olej do ohně pod kotlíkem s názvem "Emoce" a pak se všichni diví, co se to kolem nás děje. A tohle vše znamená jediné - frustrace obyvatel se začne pomalu a nekontrolovatelně zvětšovat. Jen si vemte například IVČRN. Když jsem o tom slyšel poprvé, tak měli možná ani ne 10 000 členů a dnes jich mají přes 160 000! A tohle číslo se postupně navyšovalo za poslední roky, takže to není výsledek současné migrační vlny, ale jedná se o dlouhodobý vývoj.

A nyní si představte, že by tu žádné IVČRN nebylo. Jediné hnutí či strany, které se problematikou islámu zabývají, jsou DSSS a tomu podobné nazi-variace. Takže co by si těch 160 000 potencionálních voličů/sympatizantů mohlo vybrat? Buďto zavedené strany, co se řídí politickou korektností bílá/černá, nebo pravičácký radikály. Chápete, na co narážím? Jedno je jisté, volební preference DSSS by se zvedly (hodně? málo? těžko říct) a to je cesta do všech pekel. A právě proto je podle mě IVČRN takový skvělý nárazník. Dává frustrovaným lidem a kritikům islámu možnosti volby mezi hnutím, co chce problém řešit demokratickými způsoby, a hnutím, založeným na neonacismu a jehož členové se netají touhou po genocidě. Dle mě to funguje jako takový dobrý filtr.

Dejte stranou své emoce a zkuste se nad tímhle úhlem pohledu zamyslet. Co když ta proklamovaná černá, má nakonec i trochu šedé, kterou zkrátka jen nechceme vidět, protože to není zcela politicky korektní? Nic není černobílé a dokavaď si to budou lidé myslet, tak se, aspoň dle mě, žádné změny k lepšímu nedohrabeme. Odprostěte se od pohledu černá-bílá a zkuste hledat odstíny šedé i tam, kde byste je jinak nehledali, už jen z toho prostého důvodu, abyste nebyli tupé ovce co jen přejímají názory druhých.

~ ~ ~

Předem říkám a upozorňuji, že sekce komentářů na mém blogu nejsou Novinky a ani Facebook, tudíž pokud se tu objeví nějaké komentáře obsahující přemíru agresivních vulgarismů, rasistické pindy, sluníčkovská klišé nebo varieté emocionálních výplachů, tak takové komentáře ihned mažu. Chci, aby se případná diskuse vedla na slušné a čistě racionální úrovni.
 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (121)
Zobrazit starší komentáře

101 Fastest Payday Loan Fastest Payday Loan | E-mail | Web | 15. října 2018 v 14:47 | Reagovat

guaranteed loans <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">credit loans guaranteed approval</a> poor credit loans guaranteed approval <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>personal loans guaranteed approval</a>

102 Online Loan Online Loan | E-mail | Web | 15. října 2018 v 16:43 | Reagovat

guaranteed loans <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">loans guaranteed approval</a> guaranteed loan <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>loans guaranteed approval</a>

103 Direct Lenders Direct Lenders | E-mail | Web | 15. října 2018 v 17:52 | Reagovat

loans guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">guaranteed loan</a> bad credit loans guaranteed approval <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>loans guaranteed approval</a>

104 Pay Day Loans Pay Day Loans | E-mail | Web | 16. října 2018 v 2:10 | Reagovat

best payday loans direct lender <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">bad credit loans guaranteed approval</a> loans guaranteed approval <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>loans guaranteed approval</a>

105 Speedy Cash Speedy Cash | E-mail | Web | 16. října 2018 v 3:15 | Reagovat

loans guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">guaranteed loan</a> loans guaranteed approval https://loansguaranteedapproval.com/ - personal loans guaranteed approval

106 mklRhymn mklRhymn | E-mail | Web | 16. října 2018 v 5:58 | Reagovat

viagra pill <a href="http://onlineviaqer.com/">viagra for sale online</a> viagra spam <a href="http://onlineviaqer.com/">best place to buy generic viagra online</a>

107 Advexbem Advexbem | E-mail | Web | 16. října 2018 v 8:13 | Reagovat

buy100 mg of viagra pills
<a href=http://buygenviagra.com/#>cheap viagra</a>
generic viagra sildenafil 100mg
<a href="http://buygenviagra.com/#">buy viagra</a>

108 Direct Lenders Direct Lenders | E-mail | Web | 16. října 2018 v 10:38 | Reagovat

loans guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">personal loans guaranteed approval</a> loans guaranteed approval <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>bad credit personal loans guaranteed approval</a>

109 Fastest Payday Loan Fastest Payday Loan | E-mail | Web | 16. října 2018 v 21:05 | Reagovat

apply for a loan with bad credit <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">bad credit personal loans guaranteed approval</a> loans guaranteed approval https://loansguaranteedapproval.com/ - guaranteed loan

110 Easy Payday Loan Easy Payday Loan | E-mail | Web | 16. října 2018 v 21:40 | Reagovat

guaranteed loans <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">loans guaranteed approval</a> guaranteed loan <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>1000 payday loan</a>

111 hztCoaky hztCoaky | E-mail | Web | 20. října 2018 v 2:53 | Reagovat

student loan consolidation <a href="https://cashpaydayloansi.com/">best payday loan companies</a> no credit check online payday loans <a href=https://cashpaydayloansi.com/>best online payday loans</a>

112 nadTrith nadTrith | E-mail | Web | 8. listopadu 2018 v 4:02 | Reagovat

lowest price viagra <a href="http://viagraoahvfn.com/">online viagra</a> viagra online without prescription <a href="http://viagraoahvfn.com/">generic viagra</a>

113 Robertteene Robertteene | E-mail | Web | 17. listopadu 2018 v 20:29 | Reagovat
114 nsgjakem nsgjakem | E-mail | Web | 19. listopadu 2018 v 9:10 | Reagovat

women viagra <a href="http://viagraveikd.com/">online viagra</a> pfizer viagra <a href=http://viagraveikd.com/>buy generic viagra online</a>

115 bukirraf bukirraf | E-mail | Web | 24. listopadu 2018 v 4:33 | Reagovat

viagra professional <a href="http://bestbuymaleenhancement.com/">viagra online</a> viagra use <a href=http://bestbuymaleenhancement.com/>generic viagra</a>

116 vxcjakem vxcjakem | E-mail | Web | 4. prosince 2018 v 14:01 | Reagovat

generic viagra rx <a href="http://cheapviagrafasg.com/">generic viagra online</a> viagra buy <a href=http://cheapviagrafasg.com/>viagra online prescription free</a>

117 Antonhom Antonhom | E-mail | Web | 4. prosince 2018 v 15:41 | Reagovat

Подскажите кто то про них что то слышл или нет смыла обращаться

http://runavto.ru/articles/full13.html
#@_fesko

118 ujkjakem ujkjakem | E-mail | Web | 8. prosince 2018 v 5:14 | Reagovat

viagra pills <a href="http://mo-basta.org/">buy viagra online usa</a> cheapest viagra prices <a href=http://mo-basta.org/>generic viagra names</a>

120 Archiesip Archiesip | E-mail | Včera v 2:28 | Reagovat

<a href=http://vinochok-dnz17.in.ua/user/stapelceacur1984/>whyblackpeoplemeethere</a>

121 RathonyTal RathonyTal | E-mail | Včera v 18:41 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama