Menší „blá blá“ o AK

9. ledna 2015 v 23:02 | Destinaetus |  Úvahy aneb Vyschlá studna
Autorský klub se nám dal k zimnímu spánku a konspirační/revoluční/nespokojené/whatever články a komentáře se nám tu rojí jak prašivky v černobylských lesích. A jak tak pročítám reakce našeho blogerstva, tak si připadám, jako bych se ocitl v nějaké pohádce a před porozloženým zrcadlem z IKEA provolával: "Oh, zrcadlo v regále zdejším, ukaž mi, kdo je na blogu tečka cézet moudrostí světa nejnažranější." Už jsem jeden svůj komentář psal v diskusi na blogu AK, ale dnes to vezmu trochu jinak. Jsem totiž po těch 7-8 (nebo i víc?) letech už takový nějaký unavený, jak se zde furt točí ty stejné nápady/problémy/návrhy/nejchytřejší komentáře.


Ani nevím s čím začít jako první. Například s tím, že "každému jde jen o komerci a vše se točí kolem peněz!"

Mám pro vás novinku - ano, točí a vždy točilo a asi vás překvapí, že i točit bude. Už naše babičky říkaly: "Zadarmo ani kuře nehrabe," tak nevím, proč by blog.cz měl být nějaká výjimka. Kolikrát mi zdejší blogeři přijdou, že, nehledě na věk, se chovají jako rozežraná děcka. Každý peachuje, že tu je na blozích reklama, každý peachuje, že se provozovatel zaměřuje na finančně zajímavější projekty. Každý peachuje, že se Standa rozhodl věnovat čas a energii něčemu, za co je placen. Věčně tu jsou i nějaké sentimentální projevy toho, že AK by měla být nějaká komunita á la "milujeme se, peace forever, chytnem se za ruce a hop z okna." Jenomže lidé by si měli uvědomit, že blog.cz je služba poměrně ROZSÁHLÁ a navíc ZDARMA, my jako uživatelé nic neplatíme, a tudíž se z něčeho ty naše blogísky musí pochopitelně zaplatit. Proto bych nejraději fláknul klávesnicí přes čumák každého, kdo nadává na reklamy. Vím, že Češi se během éry komoušství a socanství naučili jen dostávat a nic nedávat, jenže tato filozofie nefunguje v běžném životě a už vůbec ne v obchodní sféře. Pokud chci blog bez reklam, kde budu svým vlastním pánem, tak si zaplatím vlastní doménu, jako všichni ostatní.

Výtky vůči výpadkům a technickým problémům nezmiňuji, protože ty jsou oprávněné. To bez debat.

A co se týče AK tak kámen úrazu vidím v tom, že není definován jeho koncept. Někdo ho chápe jako ukázku toho nejkvalitnějšího (což byla původní idea Krutomluva, pokud mám správné informace). Někdo naopak tvrdí, že by tam měli být jen a pouze jakési údajné "autorské" blogy, což si časem odvodili z nešťastně zvoleného názvu, kam v podstatě patří i osmiletá děcka s vlastními kresbami z výtvarky nebo každý bloger s fotoaparátem. Někdo to vidí jen jako výstavu namyšlených (j)elit a zarputile si za tím tvrdí. Někdo to bere pouze ze svého úhlu pohledu, a co se nelíbí přímo jemu, to by natvrdo vyhodil a rozmanitost témat blogů nějak ignoruje. Někdo to má jen jako propagaci blogu a víc se o klub nezajímá. Etc. Přístupů ke klubu je nespočet.

Dokonce jsou lidi schopni se hádat i kvůli takovým věcem, jako je přijímání členů, a vymýšlejí bejkárny jak z pera Rowlingový. Například že by se utvořila nějaká asi "komise", co by přijímala hromadně, nebo že by snad členové sami nominovali a vybírali. Při představě toho, jak by se vůbec toto technicky a systémově řešilo, no to jsem se musel upřímně zasmát :) Milí blogeři a blogerky, trochu kroťte svou fantazii. Sice je pěkné, když umíte přijít s nějakým řešením, které by sice zaručovalo velkou míru objektivity, je "líbivé" a v ideálním světě i úžasné, jenomže musíte také brát v potaz technické možnosti blog.cz a také musíte vzít v potaz i lidský faktor, kdy člověk není robot a taková rozsáhlá byrokracie by naopak uškodila. Tudíž stávající model jednoho člověka je podle mě nejlepší řešení. Když už, tak maximálně 2 nebo 3 lidi si dokážu představit, více ne. Navíc zásadně odmítám to, aby AK dostala na starost nějaká banda dobrovolníků a nadšenců. Tento model tu už byl několikrát a pokaždé to skončilo fiaskem. Proto by to podle mě bylo jen vytloukání klínu klínem, a tak do roka bychom byli ve stejné situaci, možná i horší. Pokud chceme, aby AK fungoval bez větších problémů a nějakou konstantní rychlostí, tak ho prostě musí mít na starosti někdo, kdo to nebere jen jako koníček, ale jako "práci", tudíž má zodpovědný přístup a má motivaci hledat řešení i v dobách, kdy moc času nemá, nebo je postaven před palčivý problém. Toť můj názor.

Myslím si, že jako první by se při případném obnovení AK měl stanovit jeho koncept. Jak už jsem psal v komentáři na AK, tak nějaké sentimentální zkazky o soudružné komunitě jsou spíše z oblasti utopie (i když Utopie zrovna moc dobré místo pro život není, ale o rozbor literárního díla v tomhle článku nejde) a považuji to spíše za sekundární účel AK. Já osobně například o nějakou "blogerskou rodinu" až tak moc velký zájem nemám. Mám své oblíbené blogery a ti mi stačí. Autorský klub je pro mě prostě místo, kde jsou soustředěni kvalitní blogeři z různých témat (i těch, co mě nezajímají), kteří jsou odměnění místem na titulce.
(A připomínky typu "A co je kvalitní?! A kdo to jako posoudí?!" jsou bezpředmětné. Toto nemůže být nikdy se 100% objektivitou posouzeno. Pravdu má ten, kdo tě živí. V našem případě provozovatel našich blogísků.)

Provozovatel by se spíše měl pokusit AK nějak marketingově využít, nebo si stanovit přímo strategii positioning pro celý blog.cz a AK využít jako nástroj (možná už nějaká existuje, ale mně je zatím neznámá), aby se stal zajímavým pro financování a aby se mu vůbec věnovala alespoň nějaká část pozornosti, udělat z AK výhodu před konkurencí na trhu. Prostě vydat oficiální směr a nenechávat to na rozmarných přáních pubošů. Osobně bych se v tomhle případě spíše klaněl k vizi blogů, které vynikají svou kvalitou, aby se tím zlepšila pověst a jméno, a vybrané blogy by sloužili jako lákadlo, že i na naší službě se dá "profesionálně" a "seriózně" vést blog. Nebo se dají do positioning zahrnout i další položky, to se dá vymyslet. Ovšem pod pojmem "kvalitní blog" si já osobně nepředstavuji pouze brilantní čtivé články se skvělým designem (v tom lepším případě), ale nespočet dalších dílčích vlastností. Ovšem o tom mluvit nechci, protože to momentálně není primární problém.

Tak, to by bylo. Prostě jsem si musel postěžovat nad tím, jak se tu všichni točí v jednom kruhu a nikdo nechce začít myslet nad novým směřováním a vývojem AK. Třeba to někoho donutí začít myslet mimo zajeté koleje.
 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 10. ledna 2015 v 10:33 | Reagovat

Pravdu díš.
A myslím, že to tak původně Krutomluv zamýšlel.

2 m. m. | Web | 10. ledna 2015 v 11:55 | Reagovat

To, že AK už hodně dlouhou dobu nemá pořádně definovaný smysl a cíl, je základní chyba a kámen úrazu, stejně jako nepřesná, zastaralá a navíc ani správcem nedodržovaná pravidla.

AK vznikl jako rebelie vůči kopírákům, pixelkám, sběratelům obrázků. Vznikl jako protest á la "na tohle vám sereme, my chceme blogery, kteří píší z vlastní hlavy". Samozřejmě, že dneska je to koncept už trochu přežitý, protože autorských blogerů je dnes drtivá většina a pixeláři téměř vymizeli. Ne že by se pořád nenašla spousta lidí, kteří nedodržují nebo vůbec nikdy neslyšeli o autorském zákonu - myslím, že AK se měl už dávno zaměřit jednak na to, ale jednak i na tu kvalitu a opravdový výběr toho nejzajímavějšího, nebo, když to řeknu jinak, "poctivých blogerů". To mi ostatně přijde jako lepší název pro to, o co by tu mělo jít.

Ten předposlední odstavec - amen. Já už radši ani nepřemýšlím o tom, jak by AK mohl vypadat. Měla bych sto a jeden nápad, ale všechno to pořád krachuje na tom, že to doposud vedl někdo, kdo sice za to blogování měl prachy, ale celý AK mu byl totálně u řiti a lidi v něm ještě víc. Jediným jeho cílem bylo udržovat to v chodu kontroverzí, tvrdou cenzurou a urážením, a s nikým takovým to znovu nepůjde. Nejsmutnější na tom je ta představa, že kdyby se toho znovu ujal někdo jako Krut, mohlo by to úplně bez problémů zase vzkvétat a mohlo by to pomoct, jak říkáš, neskutečně zvednout prestiž upadlého blog.cz. Nechápu, že Standa tohle nevidí nebo že nemá ochotu se tomu věnovat. Vždyť by to byl win win pro všechny strany.

Darmo mluvit.

3 Yima Yima | E-mail | Web | 10. ledna 2015 v 16:23 | Reagovat

Já jsem v AK od března 2014. To všeobecné dění, jako třeba co se to děje teď, jde do jisté míry mimo mě, mám teď mnohem víc důležitějších věcí v tom neinternetovém životě, a upřímně se necítím vůbec provinile.
Mám dost oblíbených blogů, ale teď to nějak vázne. I když jich je opravdu opravdu opravdu hodně, nějak teď není co číst. A kvalitní počtení, jen takové nárazové, ale mnohdy se z toho stane trvalé navštěvování, hledám v autorském klubu. Vždycky procházím, co by se mi mohlo líbit. Nepochybuji, že některé blogy mají své čtenáře a tak mají v AK co dělat, ale prostě mě nezaujmou všechny, a tak to je.
Vlastně jsem se nikdy proti ničemu nebouřila, tak moc nevím, co víc říct. :D Jen, že AK beru jako zdroj kvalitního čtení, ačkoli nečtu zdaleka ani 50% všech článků. :)

4 Naira Naira | Web | 10. ledna 2015 v 16:35 | Reagovat

Pravdu díš, v tomto směru je potřeba najít směr a správnou definici a pak to bude ok. Přiznám se a už jsem to asi někde psala, ale chybí mi staré blogování. Kdy všechno bylo tak trochu jedno, nikdo nic ukrutně nehrotil a necpala se od toho ideologie. Teď mi připadají blogy v určitém směru na jedno brdo. Píší je lidi, kteří bezvadně a zajímavě tvoří, tvoří pochopitelně na různá témata, ale ze všech cítím pořád snahu - být kvalitní a profi. Možná je to ale jenom dojem :)

5 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | E-mail | Web | 10. ledna 2015 v 16:38 | Reagovat

Já jsem z blog.cz utekla spíš proto, že jsem se bála o blog. Nova blog.cz začlenila do své sítě tak, aby jí co nejvíc vyhovoval a dost věcí to poznamenalo a ve srovnání s dobou Jyxo s.r.o. už Nově prostě nevěřím:-). Jinak, Autorský klub je přestřelka malých dětí od doby, kdy Nova krátila stavy a na jeden celý blog.cz zůstal jeden jediný člověk.

6 Miloš Miloš | Web | 10. ledna 2015 v 18:31 | Reagovat

"bych se ... spíše klaněl k vizi blogů, které vynikají svou kvalitou"

Jenže to náklady na provoz nezaplatí, protože největší čtenost (a s tím i největší zájem inzerentů a příjem z reklamy) má bulvár a lidový "humor" (Blesk, Nova-Prásk, Babovřesky, ...),  a ne Literární listy, ČT2, ...
Členové AK většinou nemají žádnou ohromující návštěvnost, proto jsou v tomto směru pro Novu nezajímaví.

Já jsem spíš proto, aby se za využívání služby mírně platilo, protože souhlasím, že jde o peníze v první řadě.

7 Dena Hviezdička Dena Hviezdička | Web | 10. ledna 2015 v 18:50 | Reagovat

Aj ja si myslím, že v AK by mali byť tí najlepší a tí, čo píšu autorské články. Čo sa týka reklám, tie mi až tak nevadia, vadia mi hlavne tie, ktoré ma nejako obmedzujú, napr. také, ktoré z ničoho nič zhúknu alebo sa trepú na celú obrazovku. Samozrejme videá, kde prv musí byť reklama a až potom video, to je o inom :-/. Také na stranách, nech sú koľko chcú. Ja som tiež zdrhla z Blog.cz kvôli reklamám a  môjmu ockovi, ktorý dovtedy tvrdil, že je trocha nespravodlivé, že mám na blogu reklamy a nezarábam na nich, až som ho poprosila, aby mi vytvoril blog, ktorý mám teraz.

8 Kerria Kerria | Web | 12. ledna 2015 v 13:18 | Reagovat

AK by se měl definitivně zrušit. Za dobu své existence prodělal tolik změn, že už je z něj jakýsi podivný slepenec jak sám píšeš bez nějaké konkrétní vize.
Lidé budou vždycky nové vedení a změny srovnávat s tím předchozím a to minulé bude vždycky lepší - je to logické, je to něco, na čem se ten člověk sám nějak podepsal a v co věřil.

Osobně mám pocit, že blog.cz nemá zájem o nějaké inteletkuály a inteligentní blogery, ale spíš o náctileté dívčiny, které jsou snadněji ovlivnitelné reklamou. A do budoucna by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby jim provozovatel začal sám zprostředovávat zájemce o recenze na kosmetiku apod. Kdo ví, jestli už se tak neděje, protože databázi fashion & beauty blogerek už několik let blog.cz má k dispozici ;-)

9 Kira Kira | Web | 6. února 2015 v 17:02 | Reagovat

Zezačátku chci říct, že máš skvělej blog, upřímnej a pravdivej. Tvůj humor a to, jak píšeš se fakt dobře čte.

Nejsem v AK, nikdy jsem nebyla a být nechci. Nevím, jak to tam chodí, jací jsou tam blogeři nebo jak se do něj vlastně dostanu. Jediné, co vím je, že na něj před nějakou dobou bylo už hodně stížností a negativních názorů. A podle komentářů pod tímto článkem usuzuji, že se na tom nic nezměnilo..

Co se reklam týče, taky bych byla radši bez nich (kdo né?), ale blog.cz je zadarmo a měli by jsme být rádi, že to tak je. Jak říkáš, komu se to nelíbí- může mít přece vlastní placenou doménu.

10 Viollet Viollet | E-mail | Web | 9. února 2015 v 20:26 | Reagovat

On se k tomu někdo vyjadřoval? Týjo, mám pocit, jako bych měsíc žila v jiném kosmu, páč mi hodně věcí uniklo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama