3 rady jak objektivně zhodnotit svůj design

9. září 2014 v 19:22 | Destinaetus |  Layouty
Dnes se podíváme na zoubek jednomu tématu, které se týká každého blogera. K sepsání tohohle článku mě donutila má téměř roční beznaděj v Designerském pranýři, kdy se mi někdy chce až křičet "Ty to sakra nevidíš?!" Diplomat ve mně by to chtěl taktně zamlčet, ale zjistil jsem, že na rčení "líná huba, holý neštěstí" je něco pravdy. V Pranýři jsem vysloveně na smrťácký tutovky, kdy člověk padá v mdlobách ze židle, ještě asi nenarazil, ale když si občas projedu členy AK, tak ano, přiznávám, že u některých designů rostu do stratosférických výšin.

Vsuvka pro notorické rejpaly: A ne, jmenovat fakt nebudu, jen se nad sebou konečně hezky zamyslete a zkuste, safra práce, trochu sebekritiky. A ne, že mi tu zas budete datlovat tu téměř posvátnou větu "Umím jen v Malování a stejně jde hlavně o obsah"! Od inteligentních psavců s blogerskými ambicemi bych čekal více snahy o sebezdokonalení.

Takže jsem sepsal tři jednoduché, skromné a doufám, že obecně známé rady, jak si vypomoci s dobráním se odpovědi na palčivou otázku "Je můj design dobrý?"
Koukněte na design jako na cizí
První rada, kterou mohu dát, je to, abyste na svůj design nahlíželi jako na úplně cizí. Klidně si dejte mezi tvořením a posouzením i den či víc pauzu. Zapomeňte, kolik jste tomu věnovali času a práce, protože jak vždy říkám, jediné co se počítá je výsledek, nikoli množství času na tom stráveného. Vžijte se do kůže úplně cizího čtenáře a řekněte si: "Kdybych si otevřel tenhle blog, co by mi na tom designu vadilo?" A buďte k sobě tvrdí. Máte například chaotické menu, ale nic s tím neděláte, protože "to přece stačí"? Špatně, čtenářovi to nestačí. Nejdou vám přečíst články, protože jste použily špatné barvy, ale necháváte je tam, protože se vám prostě líbí? Opět špatně, čtenář chce číst a nikoli dešifrovat. Nenechte lenost, aby vás převálcovala.

Naučte se sami sebe vybičovat k lepším výkonům.

Leckdo by možná namítnul, že hledat jako první chyby je špatně, že bychom měli být optimisté a spíše hledat ty pěkné věci na svém designu. Prostě hardcore hippie. Tenhle přístup je sice také dobrý a zní to vznešeně, ale hledat své nedostatky vás to nenaučí. A co si budeme nalhávat, tvorba designu je dovednost, která se musí trénovat a vylepšovat. Pěkné detaily designu můžete hledat a vypichovat až v momentě, kdy zvládáte odstranit všechny chyby, které by jinak ty pěkné části strhly s sebou dolů. Každá věc je natolik silná, jako je její nejslabší článek. A to samé platí i o designu.

Méně je někdy více
Touto radou se snažím naznačit, že abyste dosáhli pěkného designu, tak nemusíte do něj cpát všechny efekty a možnosti nastavení. Vyberte si pouze ty, které se vám zrovna hodí do momentální idey designu.

Vím, o čem mluvím, protože jsem byl také pubertální děcko, co si založilo blogísek a jak vidělo všechny ty kolonky s nastavením v administraci blogu, tak jsem byl jak smyslů zbavený.

"Jé! Ono tam de do pozadí dát obrázek!" A flák ho tam!

"Jé! On tam de nastavit rámeček!" A už tam letěl!

"Jé! Oni dou dávat barvy i do pozadí odkazů!" A jedem na to!

A když jsem začínal s Photoshopem, tak to bylo v bledě modrém.

"Jé! Ono to maluje obrázky!" To Desíček objevil brushe (štětce), víte.

"Jé! Když se na to klikne, tak se to úplně změní!" A to jsem zas pro změnu měl úchylku na styly.

"Jé! Ono to splývá dohromady!" Opacity (průhlednost), to byl tehdá objev jak Amerika.

Tím chci říct, že do určité míry chápu, pokud má někdo design zmalovaný jak babylonskou děvku, ale každý by měl z toho hodně rychle vystřízlivět a pokud možno začít rozvíjet své estetické cítění a aplikovat ho do designu. A když se to vezme kolem a hodně velkou oklikou kolem, tak i zdravý selský rozum, protože nepotřebujete bakaláře, abyste poznali, že červené písmo na růžovém pozadí se bude fakt blbě číst anebo že mega velkou fotkou zvadlý kytky z vaší zahrádky v záhlaví přes celý monitor opravdu nikoho neohromíte.

Zeptat se druhé osoby
Nikdo váš design neposoudí lépe než váš čtenář. Ovšem i zde si musíte vybrat vhodnou osobu. Potřebujete někoho, kdo je skutečně objektivní a umí být upřímný. Když se zeptáte nějakého kamaráda, tak je dosti možné, že spíš než objektivní kritiku vám automaticky a bez přemýšlení řekne, že to je krásné, hezů a že se jim to moc líbí. Navíc, pokud to je průměrná pubertačka nebo mamina z mimibazaru, tak ještě přihodí pořádnou salvu infantilních smajlíku až se vám bude monitor zasekávat. Tuhle rádoby kritiku nepotřebujete. Musíte si najít někoho, kdo vám natvrdo řekne pravdu a čím víc pokusných králíků jako beta čtenářů, tím lépe.

U tohoto kroku musíte mít otevřenou mysl a být přístupní jakékoli kritice (za předpokladu, že jste se zeptali správných lidí). Někteří lidé se ptají ostatních na názor jen proto, aby si potvrdili svou domněnku, zkrátka si nechali polechtat ego, a pokud si tázaný, nedejte bohové, dovolí říct něco jiného, tak chytnou amok jak diabetický děcko v cukrárně. Tohle je špatný přístup.

Když pokusný králík pochválí design, tak je to super, ale zeptejte se - Proč? A odpověď "No, líbí se mi" nebo "Je to celkově hezký" neberte. Nechte si vysvětlit, co na ně konkrétně zapůsobilo, co je donutilo zařadit design mezi ty vyvedené, jaké konkrétní prvky se jim osobně líbí, atd.

Pokud pokusný králík řekne, že to moc dobré není, tak mu nemáchetjte tu jeho nevymáchanou hubu v hajzlmíse, ani si za emo hudby nestřílejte mozek z hlavy, ale opět se zeptejte - Proč? Co mu vadí, co ho odradilo, co na něj špatně působí, co je případně nečitelné, atd. A pokud víte, že má estetické cítění, tak se ho i zeptejte, co by on osobně změnil. Pohled z jiného úhlu může leckdy pomoci a přivést vás na zajímavé nápady až se budete divit, kde se to ve vás, u všech valkýr, bere.

Já osobně se po tvorbě layoutu snad pokaždé někoho ptám, co si o tom počinu myslí. Jednak mě zajímá onen názor čtenáře a jednak mám dost sebereflexe, abych poznal, že po několika hodinách strávených u výroby už jsem natolik unaven, že layout již nedokážu objektivně posoudit.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Janča Janča | E-mail | Web | 9. září 2014 v 19:59 | Reagovat

Super rady. :) Nechápu, jak někdo může mít ty blbý pozadí s blbou barvou, že to nejde přečíst a ještě to tam nechává i potom, co mu to 5 čtenářů napíše k nějakému článku. Z toho vždycky šílím. A to třeba píšou i zajímavě, ale prostě to bez označení nikdo nepřečte.
Haha, já mám co říkat, s mým dětským designem, ale jsem nějak líná to předělávat a když už se mi chce, tak si zas řeknu, že mě ale pak lidi, co tam chodí pravidělně, třeba nepoznají, protože budu mít úplně jinej design.

2 Karol Dee Karol Dee | E-mail | Web | 9. září 2014 v 20:15 | Reagovat

S prvním bodem mám vždycky problém, negativa vidím až hoodně zpětně. Když například objevím starý design uložený v počítači.

3 m. m. | Web | 9. září 2014 v 20:30 | Reagovat

[2]: Proto si vždycky radši říkám o zpětnou vazbu od druhých, ideálně od těch, co mají na detaily vytrénované oko. Někdy se s tím člověk sám mrcasí fakt už moc dlouho a prostě neví, co by ještě udělal jinak. Pak se stačí zeptat a kolikrát se dozvíš fakt zajímavý věci.

4 Miloš Miloš | Web | 9. září 2014 v 20:52 | Reagovat

Škoda, že nejmenuješ, takto abstraktně, že by text měl by čitelný, stránka by neměla s využitím všech možných efektů blikat jako vánočný stromeček, navigace by měla být jednoduchá a přehledná, ..., tomu asi každý rozumí. Nejlépe si však chyby a přehmaty uvědomíme na odstrašujících příkladech.

5 Kamm Kamm | Web | 9. září 2014 v 21:52 | Reagovat

K tomuto komentáři jsem se odhodlávala fakt dlouho. Takže tedy, ne, že bych byla grafickým mistrem a vím, že sama dělám chyby a ve photoshopu umím fakt jen základy, takže zde nechci nějak poučovat, ale Ty, který vedeš rubriku Designérský pranýř a jsi tady za toho, na něhož bychom se měli obracet v otázkách grafiky, sám nemáš nijak převratný layout. Jasně, řemeslně je rozhodně správný, není to chaotické a všechno jde hezky přečíst, no jo, o tom žádná, ale sleduješ třeba nějaké trendy v grafickém designu? Čteš si třeba nějaké články o současné grafice? Třeba ta tvoje červená tlačítka v menu (rádoby 3D, proč?), která zastupují jednotlivé rubriky, kdo z dobrých grafiků tohle ještě dneska používá? A proč má ten bílý nápis uvnitř ještě černý obrys? Není to zbytečné? Nebo ta změněná ikonka Autorského klubu s tím červeným cákancem (krvavým?), to má nějaký hlubší smysl nebo je to kýčovité schválně?

Teď asi první věc, kterou uděláš, bude to, že se mrkneš ke mně na blog, kdo se Ti to vlastně opovážil napsat, a asi tam na nic slavného ani nenarazíš. Můj design je tak nudný, boože, a to obří záhlaví. Jenže ty jsi tu za Tu designérskou elitu, tak proč jsi v těch nápadech tak konzervativní a (promiň mi ten výraz) zastaralý? Jak máme vést hezké blogy s kvalitními designy, když ty nás vůbec nijak neinspiruješ? Proč se nezabýváš třeba typografií více do hloubky? Nebo barevnými kombinacemi? Nebo obecně tím vším novým, co nám grafický design každý den přináší?

6 Marillee Marillee | E-mail | Web | 9. září 2014 v 22:03 | Reagovat

S tím mám celkem problém. Vytvořím nový design a líbí se mi... Po měsíci nadšení opadá. :D

Ráda bych se pustila do něčeho ultra mega kruťáckého, jenomže v GIMPu se mi všechno na oko krásné a povedené uloží poněkud prapodivně. Nebo naopak za to může blog.cz. Prostě tím chci říct, že ve finální kroku, kdy obrázek nahraju na blog, je to rozmazané, působí to fakt strasně. A já nevím co s tím, takže se raději do ničeho (zatím) nepouštím.

7 m. m. | Web | 9. září 2014 v 22:42 | Reagovat

[4]: Kéž by tomu fakt každý rozuměl... to by pak ovšem DP ani nemusel existovat.

8 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 10. září 2014 v 0:36 | Reagovat

Naozaj sa nechcem hadat, ale si myslim, ze je to vsetko blbost. Niekto chce mat dizajn, niekto len pise blog. Preco si stale myslis, ze je to tak strasne dolezite? Samozrejme, citatelne by to malo byt v obidvoch pripadoch.
(Pomysli len na krasne namalovanu a oblecenu zensku s drahou podprsenkou a ked sa naraz obnazi a je ako keby odisla?) (Alebo ked prehovori a pod.!) :-(

9 Miloš Miloš | Web | 10. září 2014 v 9:31 | Reagovat

[4]: ... vánoční (přečíst před odesláním) ...

[7]: Já vím, že design je tvůj koníček, při obšírném hodnocení nových členů AK tomu vždy věnuješ tak 75 % příspěvku :-)
Mě, stejně jako Kinga Rucolu, mengano atd., víc zajímá obsah, ale prostředí je také důležité, minimálně v tom, aby tam byly rubriky, archív a klikací záhlaví, které umožní vrátit se na domovskou stránku.

10 Wamm Wamm | E-mail | Web | 10. září 2014 v 14:59 | Reagovat

Musím přiznat, že vždycky, když nějaký nový design dokončím, tak si říkám, jak je skvělý, několikrát ho kontroluju, upravuju, všem ho ukazuju, všichni samozřejmě řeknou, že je hezký, a pak se na něj podívám o pár týdnů později a jdu dělat jiný, potože se mi ten starý vůbec nelíbí. Takový koloběh :-D.

11 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 10. září 2014 v 20:30 | Reagovat

Je mi jedno jestli píšu na čtverečkovaný papír nebo na linkovaný.
Inkoustová tužka to přetluče všechno.

12 Martin Maniaque Martin Maniaque | Web | 14. září 2014 v 13:35 | Reagovat

Vzhled blogu a první dojem je nejspíš to nejdůležitější. Jenom na tom, jak blog na první pohled vypadá, záleží, jestli se potenciální čtenář rozhodne blog číst.
Taky nerozumím tomu, proč lidé, kteří s grafikou neumějí, ještě pořád otálí na blog.cz. Na bloggeru se dá skvělý (moderní, pěkný, čistý, jednoduchý) vzhled poskládat i bez grafických zkušeností. A v nejhorším případě se dá z internetu stáhnout na tisíce nejrůznějších vzhledů a to všechno zadarmo.

13 Dragell Dragell | Web | 16. října 2014 v 14:46 | Reagovat

Já první, co dělám - není pěknost, ale hlavně se tam snažím vecpat všechno, co vlastně potřebuju viditelně umístit. Řeším velikost, co je zanedbatelnější a co nesmí být přehlídnout. A pak po načrtnutí návrhu, do kterého se snažím vecpat nemožné, teprve přejdu ke stránce, jak to obalit, aby to bylo pěkné.
U mě asi není problém v tom, že bych tam dávala zbytečně moc příkras, ale naopak příliš informací, ale občas není zbytí :D

14 Anonim! Anonim! | 16. října 2014 v 16:51 | Reagovat

Nevíte v jakém programu se delá DESS nejlépe? :-?

15 Colliode Colliode | Web | 16. října 2014 v 17:20 | Reagovat

A jak bys zhodnotil vzhled mého blogu? :-)

16 Iris V. Iris V. | E-mail | Web | 16. října 2014 v 17:48 | Reagovat

Tento článek se mi moc líbí, jednak proto, že je velice pěkně a čtivě napsán, pak také jelikož je v něm všechno pěkně vyjádřeno. Já osobně nejsem žádná velká designová grafička a když jsem byla malá, plácala jsem na svém blogu (přinejmenším) páté přes deváté, protože jsem chtěla co nejpestřejší a "nejvymakanější" design (je mi jasné, že pojem "vymakaný design" je mi velkou neznámou i teď).
No a v poslední době jsem začala praktikovat ne-designový minimalismus. Mám ráda širokou bílou stránku, aby se na ni vše vešlo, a jelikož ráda kreslím, občas přihodím do záhlaví nějaký svůj obrázek. Nemyslím si, že by můj design byl nějakým mistrovským dílem, ale řekla bych, že přinejmenším nikoho nepohoršuje ani neodrazuje.
Popravdě mi na ostatních blozích nejvíce vadí úzké stránky. :-D

17 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 16. října 2014 v 17:51 | Reagovat

Já si pamatuji, že na svých počátcích jsem hodně divočila, ale poslední dobou se snažím být trochu zdrženlivější :-D, ale je zase pravda, že jsem se nikoho moc neptala. I když jsem občas pár rad dostávala a neignorovala je, možná se příště zkusím zeptat :-D

18 Anička | sova-na-fetu.blog.cz Anička | sova-na-fetu.blog.cz | E-mail | Web | 16. října 2014 v 19:13 | Reagovat

Rady jsou dobrý. Méně je někdy více platí úplně pořád. Taky umím jenom v malování, protože Photoshop je na mě moc. Ale mít všechno přeplácaný je vážně hnusný. A ikdyž je to jenom malování, tak někdy z toho vyleze i něco krásnýho :D

19 Ivanitko Ivanitko | E-mail | Web | 16. října 2014 v 20:10 | Reagovat

Pěkné shrnutí, dobře pojaté - jednoduše a lidsky. Já sama se v designu vždycky plácám, někde v hnoji, jindy v kytkách. Taky to tak podle toho vypadá, ale snažím se učit a zkoušet nový věci.

20 CrazyJull CrazyJull | Web | 16. října 2014 v 20:48 | Reagovat

To co je tady napsané,mi připomíná moje začátky na blogu. :D
-CrazyJull

21 Terka Terka | E-mail | Web | 16. října 2014 v 21:42 | Reagovat

Tomu, co mám na blogu, se podle mě ani nedá řikat design. Popisky mám ještě z doby, kdy bylo pozadí světle zelené a nějak jsem nezvládla udělat nové, protože jsem moc líná,.. u svého blogu upřednostňuji české označení vzhled, které mi napovídá, že se nejedná o nic profesionálního, jen laický výtvor. I pes na trávníku udělal lepší. :-D

A abych nezapomněla, moc pěkné rady. :-)

22 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 16. října 2014 v 21:46 | Reagovat

[4]: Naprosto souhlasím.

Škoda, že mám s tím prvním pořád takový problém. Někdy mi můj blog připadá vážně příšerný a jindy se mi zas strašně líbí, prostě se na něj nedokážu podívat objektivně. "Výhodou" tady pro mě je jen to, že vůbec neumím pracovat s grafikou, takže mi nezbývá, než to takhle nechat (hlavně tedy záhlaví, pozadí stránky samozřejmě změnit umím).

To druhé je určitě pravda.

A to třetí také, kdyby bylo se koho zeptat. :D Přátelé obvykle pochválí úplně všechno.

23 darkemperor darkemperor | E-mail | Web | 17. října 2014 v 0:55 | Reagovat

Koukni na můj a napiš co myslíš.
Ne že bych to pak měnil, ale zajímal by mě tvůj názor výjimečně.

24 Em Age Em Age | Web | 1. prosince 2014 v 18:52 | Reagovat

Ha ha ha, zmalovaný jak babylonskou děvku. :-D S tvým pohledem na designy jsem vždy víceméně souhlasila. Viděla jsem některé, co jsi stvořil ty, některé se mi nelíbily, některé zase ano. Je to hodně o názoru individuálním. :-)
S tímto článkem ale musím stoprocentně souhlasit, hlavně s tím, že méně je někdy opravdu více! :-P  :-)

25 Miki Miki | E-mail | Web | 14. června 2015 v 22:30 | Reagovat

Ahoj, velmi přínosný článek, dokonce i pobavil. Aktuálně se snažím na designu zapracovat :-) Budu ráda, když se na mou matlaninku podíváš, protože mám dojem, že bys mohl být objektivní. A neboj, obličej ti v míse nevymáchám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama