Tragikomické státnice z angličtiny

19. května 2013 v 18:13 | Destinaetus |  Jakoby ze života
Uf, jedna část studijního martyria konečně za mnou. Ale zatim jen ta nejlehčí, ty těžsí a důležitější jsou pořád přede mnou. A co že sem to tenhle pátek 17. vlastně páchal za zvěrstva na chuděře angličtině? Přeci písemnou část státnic.


A ted jedna "rychlá" vsuvka jak to letos s těma testama, přijímačkama, státnicema a všemožnýma píčovinama (jak by řekl Emily Howard z Little Britain) vlastně mám.
Nejdříve přijímačky. Letos jsem si podal celkem 4 přihášky na vysoké. V Praze Karlovka na FSV a na VŠE na Národní hospodářství. Jenže obě školy vyžadují pro přijetí Scio testy (Karlovka to má jako první kolo, v druhém kole si dělají vlastní test), které se konají během roku a každý termín má asi měsíční odstup. Můžete si jít klidně na všechny, protože pro vysokou se pak zasílá kombinace nejlepších výsledků. A vůbec, co to tu vysvětluju, máte Google ne. Já byl na dvou termínech a můj konečný percentil je 67. Matika mi to celý posrala, takže Praha je u mě ze hry venku.
Pak jsem si dal přihlášku do Pardubic na Angličtinu pro odbornou praxi. Tohle jsem si dal jen kvůli ex-příteli a jelikož je ted už můj ex, tak mám díky zákonům schválnosti určitě velké šance se tam dostat. Nicméně, mám tam i pár přítel, takže se učim na přijímačky, které se zkládají z angličtiny. Dělám je 10. června a mám z nich kurevský strach.
Pak jsem si dal ještě jednu do Brna na Mendlovku - Regionální rozvoj. Ale tam sem to zkoušel i loni a žádná sláva, takže letos to vidim nějak obdobně. Tam to dělám tušim 12.června.

No, to byly vysoké školy. Jenže ted jsem na jazykovce na ročním pomaturitním kurzu angličtiny, takže letos dělám i státnice z angličtiny. A tyhle státnice si nejspíše můžete dělat kdy chcete. Třeba švagrová je tuším dělala ještě před maturitou na gymplu. Takže nepotřebujete za sebou kolik let vysokoškolského studia jako u jiných státnic. (Ale já se v tom ani moc nevyznám). A právě tenhle pátek 17. jsem dělal písemnou část a doufám, že to dopadlo dobře a dostanu se k ústní části, která je někdy mezi 3.-6. červnem mám dojem.

Hodně lidí totiž asi vůbec nechápe rozdíl mezi státnicema a přijímačkama. A když už ano, tak se každej diví, že ty státnice dělám už ted. Prostě, už to je celkem nuda to každýmu vysvětlovat. A úplně nejlepší je, když oznámim aspon dvakrát s rozumným časovým odstupem, že výsledky přijímaček budu vědět až v půlce června a stejně se mě pak ten člověk za týden zeptá, jestli sem se už někam dostal. Pf...

A k těm státnicím. K mému překvapení to bylo až podezřele moc jednoduché, protože jsem čekal něco horšího. Naše učitelka nám vysvětlila, že státnice z angličtiny se konají během roku ve dvou termínech - jarní a podzimní. S tím že jarní připravuje Brno a podzimní Praha. A zatímco Praha si drží úroven B2, ze které se dělají státnice, tak naopak Brno si hraje na něco víc a už trochu brousí i do úrovně C1. Ale během posledních dvou let asi museli v Brně změnit osazenstvo nebo přejít na jinej matroš, protože brněské státnice jsou ted snad ještě lehčí než ty pražské.

Vážně, když jsem je psal, tak sem každou část (reading, psaní slohovek, poslech, gramatika) stihl za poloviční čas, až se na mě ta ženská, co to měla na povel, divně koukala a v duchu si beztak říkala "Cha! Nic neví a už to vzdal!". Tak doufám, že sem tam neudělal nějaký koniny. Znáte to, když se připravujete na nejhorší gramatický jevy a pak vám tam šoupnou něco úplně triviálního, tak v tom hledáte složitosti a nejspíše to napíšete blbě. Doufám že to není tenhle případ :D
Ale zato poslech, ten mě nehorázně nasral. Víte, já s poslechy nemám problém a ani s tímhle bych problém neměl. Ale jelikož si při státnicích nemůžete sednout kam chcete, máte předem určené místo v místnosti, tak jsem seděl úplně vepředu hned naproti kazetáku, že jsem mohl pomalu vidět jak se tam točí to CD. Takže půlka nahrávky mi díky hlasitosti splynula v jeden táhlý zvuk britského přívzuku a nepochytil jsem skoro žádné detaily. A přitom to byl tak jednoduchý poslech! Prostě i z toho mála co sem rozuměl bylo jasný, že to je úplně jak pro blbý, věděl jsem o čem je řeč, ale prostě ty důležitý detaily moje uši nebyly schopný pochytit. Vim kde je říkali, ale prostě bylo to tak nahlas, že sem tomu nerozuměl.
A o to víc to člověka žere, když ví, že na to má, ale kvůli technickému vybavení to celý posere.

A celkově, ten člověk co to vymýšlel musel bejt nějakej psychopat nebo měl asi černou hodinku. Celé státnice se totiž nesli v duchu "Tragédie".
V poslechu to začalo vyprávěním o Titanicu. To je ještě v pohodě, to není nic tak moc hroznýho. Ale pak přišla naprosto thrilerohorrová duchařská story, jak malý chlapec Jeremy šel ze školy domů kolem hřbitova. V tom uviděl malé černé štěnátko, tak za ním běžel na hřbitov, kde na náhrobním kameni našel zlaté hodinky, šlohnul je a pak když se ráno probudil, tak celý lidstvo zmizelo a nějaká babka na něj odněkud furt volala o pomoc. No a ty zvukový efekty, když hodinky odbíjely půlnoc, tak mluvčí vydával zvuky TONG! TONG! TONG! jako kdyby měl jen jednociferné IQ. A když pak simuloval stařenčiny prosby o pomoc Help me! Help me! Help me! tak zněl jako by mu zrovna někdo šmiknul varlata a on umíral v agónii a trýzni.
A jako zlatý hřeb bylo v překladu vyprávění ženský, jejíž bývalý manžel spáchal sebevraždu a poslal jí dopis ve stylu "Až budeš tohle číst, tak budu mrtvý. A je to jen tvoje vina!! Ty za to můžeš!!" a jejich dětem posal taky dopisy v duchu "Je to její vina!!" a úplně stejný i rodičům, příbuznym, kamarádům, do práce, všude.
No prostě realná historka z života jak sviň. Asi jim vážně docházej nápady :D
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bels Bels | E-mail | Web | 19. května 2013 v 19:23 | Reagovat

Hm, tak obsah mě teda rozsekal :D "Je to její vina!" :-D  :-D

2 Karol Dee Karol Dee | Web | 19. května 2013 v 19:27 | Reagovat

To vážně vypadá na známky psychózy, nebo co se to u autora mohlo projevit :D Každopádně držím palce, ať ta jednoduchost neklame.

3 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 20. května 2013 v 10:41 | Reagovat

Vzhledem k tomu, že v učebnici němčiny pro samouky máš přeložit do němčiny, jak jdeš kupovat džíny s kamarádkou, možíš se zkoušením, jsou ti moc široké nebo moc dlouhé nebo moc krátké nebo moc drahé, ona vezme první, co vidí, vyzkouší je, jsou jí perfektně a jde si je koupit, načež celý ten článek končí doslova větou "A vy zase nemáte nic!"...

Prostě, podle mýho autorům hrabe obecně, autorům učebnic pak ještě o něco intenzivněji... :D

4 John P. Mordriy John P. Mordriy | E-mail | Web | 20. května 2013 v 17:29 | Reagovat

Panebože, tak to nechci vidět, kterej psychopat bude vymejšlet zadání k mý maturitě. :)
To ''Cha! Nic neví a už to vzdal!'' Tak to mě rozsekalo teda :-D

5 strigga strigga | 20. května 2013 v 20:05 | Reagovat

Tvůj popis státnic je druhá věc, co mě dneska upřímně rozesmála :D já měla letos na přijímačkách překlad textu, který se jmenoval "Pohřeb". Tak možná mají letos všichni nějaký takový tragický rok.. :D
Jinak, držím palce, ať se někam dostaneš - jestli je to vážně to, co chceš :) jestli ne, tak ti přeju, ať se věci vyvrbí tak, abys měl možnost dojít k tomu, co si opravdu přeješ. I když vím, jak krásně je to naivní a nereálný. :D

6 the Wave the Wave | Web | 20. května 2013 v 22:49 | Reagovat

A to má téma povzbudit při práci?! No to bych měla chuť si taky hodit mašli... Nad státnicema s ájiny přemýšlím...nicméně uvidím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama