Odsoudit za víru je omluvitelné

9. ledna 2013 v 15:00 | Destinaetus |  Úvahy aneb Vyschlá studna
Náboženská tolerance je přeceňovaná blbost.
Už delší dobu chci vysvětlit svůj názor ohledně náboženství a zdůvodnit, proč si to myslím. Obzvláště v dnešní době, kdy se z tohoto termínu téměř vypařil zdravý rozum a je IN názor, že tolerovat bychom měli pomalu vše.

Jak už možná víte, jsem velký kritik především islámu a neméně také katolické církve. Jednak mě k tomu vedli současné problémy ve světě a také má neochota přijímat předem schválené a podávané názory jako tupá ovce. U islámu mi vadí rostoucí fundamentalismus, extremismus a celkově jeho filozofie. U katolické církve její skrytě přetrvávající názor, že středověké uspořádání společnosti bylo dokonalé.

V zásadě by se celý můj názor dal shrnout do jedné věty, kterou se řídím:
Rasismus je špatný, protože s barvou své kůže se narodíme a nic s ní nezmůžeme. Kdežto víru získáváme až po narození prostřednictvím prostředí, kde vyrůstáme, a je to dá se říct pouze názor na svět. A jako každý názor tedy můžeme změnit i své vyznání.Problémů s islámem si je dnes vědom snad každý z nás. Imigrace z ekonomických a nikoli ideových důvodů, sílící extremismus a fundamentalismus u (nejen) evropských muslimů a jejich stále se zvětšující seznam požadavků, nerovnost žen, opovržení homosexuály, označení psů a prasat za nečistá zvířata, právo šaría atd. O tom všichni víme a proto se o nich ani nehodlám více rozepisovat (proč omýlat omýlané). Ale i přesto někteří pseudohumanisté tvrdí, že islám je ve své podstatě mírumilovný, že v Koránu se nikde o násilí nepíše. Korán jsem nikdy nečet a ani číst nehodlám, ale ať je to pravda či ne, tak nikdo nemůže popřít, že islám prochází stejným vývojem jako ostatní monoteistická náboženství. Mohamed "založil" islám přibližně někdy v 7. století. To znamená, že je mladší než křestanství. Vezměme si tedy křestanské dějiny a rozčleňme si je na jednotlivé fáze - vcelku mírumilovné počáteční období patristiky, poté fanatický středověk se scholastikou, pak pomalý ústup náboženství z života evropana až do dnešní doby, kdy církev nemá téměř žádný vliv na chod státu.

Nyní toto aplikujem na mladší muslimské dějiny. Zpočátku byli muslimové víceméně tolerantní. Díky nim se například zachovali díla antických filozofů. Muslimové je schraňovali z dobytých území pro své filozofy, aby je mohli studovat, zatímco v křestanské Evropě přicházel na řadu fanatismus a tedy i ničení antických bezbožných děl. Ovšem toto již pominulo a zjistíme, že islám si momentálně prochází stejným obdobím jako křestanství ve středověku. Tedy že hlavní slovo má fanatismus. A někteří z vás mi možná i dají za pravdu, že toto období právě vrcholí nebo se k vrcholu rychle blíží.

Jednou možná islám bude znovu více uvolněné náboženství, které by bylo možné tolerovat, ale momentálně ne. Musí si projít svým vlastním vývojem, který nijak neuspěcháme ani neusměrníme, na to je islám moc silný. Jedině zavřit před muslimy hranice a at si své problémy řeší sami u sebe doma. Ovšem pak přichází na řadu problémy vzniklé z globalizace a naší závislosti na arabské ropě.


Vždycky jak se některá civilizace dostane na svůj vrchol, tak ji barbaři zničí. Třeba taková Římská říše, co z ní dnes zbylo?

Katolická církev (a nejen ta) se dnes sice dostala do pozadí, ale stále má určitou míru autority u věřících lidí. Skandály ohledně zneužívání dětí snad ani nemusím zmiňovat. Podle vyprávění mé současné učitelky angličtiny, jejíž dcera se provdala za Španěla, se z katolickch Španělů stávající spíše odpůrci církve (prý za to může jednak ono zneužívání dětí a také naprosté odlidštění španělské církve a adorizace řádu). Ale i tak se dnes můžeme setkat s nepřímými narážkami, ze kterých si můžeme ledacos odvodit. Odpor vůči homosexualitě je záležitost tak běžná a stará, že si bez ní už církev snad ani neumíme představit. Spíše nechápu, proč církev stále trvá na celibátu? Vždyť nemá žádné opodstanění v Bibli. Celibát byl zaveden někdy ve středověku (století si nepamatuju) pouze z ekonomických důvodů. Do té doby měli kněží normálně rodiny a bydleli s nimi na farách. Ale když kněží zemřeli, tak církev nemohla jejich rodiny jen tak vykopout na ulici a tudíž je museli vyplatit. Proto byl zaveden celibát, který měl zabránit "vyhazování" peněz. Na světské požitky si přeci mohli kněží sehnat potají nějakou kurvu jako ostatní, přeci.

A našli bychom toho víc, mnohem víc.


Abych to nějak shrnul, než úplně odbočím. Dnes jsme s onou náboženskou tolerancí došli tak daleko, že již nedokážeme postřehnout, kdy se z velkého rozšířeného náboženství stala pouze jedna velká rozšířená sekta. Narážím tak hlavně na islám. Měli bychom začít uplatňovat zdravý rozum a být trochu flexibilní co se týče tolerance. Že něco bylo mírné a tolerantní včera ještě neznamená, že tomu tak je i dnes. A dodržovat něco jen proto, že se to tváří jako něco šlechetného je podle mě krok zpátky. Vím, že nežijeme v žádném ideálním světě, kde každý miluje každého, ale u náboženství by se podle mě stačilo řídit úslovím Žij a nech žít a naroubovat do hlav i trochu toho racionálního myšlení. Například zákaz konzumace vepřového u muslimů a židů je toho důkazem. Islám a židovství vznikly v jiných zeměpisných podmínkách než je Evropa, kde konzumovat vepřové asi není/nebyl nejlepší nápad (tehdejší podmínky skladování potravin, rychlost jejich kažení a nemoci z toho plynoucí neznám). Ale to je blízký východ, tady jsme v Evropě. Bezduché dodržování něčeho, protože to tak je napsané, je přeci záležitost podle mě primitivů, ne? A je jedno jestli to je Korán, Bible, Tóra nebo dnes stále více oblíbený Mein kampf u jisté části pravicové populace. V tomhle ohledu druidové předběhli svou dobu, když nedoporučovali psaní, protože dle jejich tvrzení co je psané, z toho se brzy stane pravidlo.

Vždyť je jedno jaké vyznání kdo praktikuje. Každý by se měl chovat tak, aby jeho víra nijak neomezovala druhé. A když omezuje, tak je na čase ho vypakovat pryč.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Démoni a pekelníci hledající zmrzačené duše

*Chramst* tvou duši!

Komentáře

1 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 9. ledna 2013 v 15:39 | Reagovat

Skoro na všetko by som našla argument, ale sme tak odlišný že to nemá zmysel :D

2 Verunka T. Verunka T. | Web | 9. ledna 2013 v 15:54 | Reagovat

To já s tím naopak souhlasím! Na náboženství mám hodně podobný názor

3 Míša Míša | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 15:56 | Reagovat

Máš pravdu v tom, že by se měl každý chovat tak, aby jeho víra neomezovala druhé, to určitě.
Odsoudit za víru podle mě omluvitelné není. Pokud má někdo nějakou svoji víru, je to právě to, co dává jeho životu smysl a řád. Každý máme nějakou víru a každý se podle toho chováme. Jeden věří v Boha, druhý v evoluci. Něco jiného pak už samozřejmě je prosazování víry. Proč se držet napsaných věcí v náboženských knihách? Většina z toho jsou základní etická pravidla, kterých by se měla držet celá společnost. Jsou to pravidla, která ji drží při životě a relativně v pořádku. Ovšem s ústupem víry, ustupují etická pravidla. Pak si stěžujeme, že se v našem státě krade.
V některých částech článku jaksi zaměňuješ víru za církev, což se nedá nikdy srovnávat.

4 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 9. ledna 2013 v 16:01 | Reagovat

[2]: ja som katolíčka, na islam mám podobný názor "jak prekvapivé". Prešla som si fázou, kedy som pochybovala o veľa veciach i o cirkvi ale nakoniec som si našla dobré odôvodnenie pre seba aby som ostala tam kde som. Nie som ovca, no veľa takých v cirkvi je ako aj inde. Len neznášam keď má niekto skreslenú predstavu kresťanoch. Lebo ako si vytvoril článok o dvoch typoch gayoch, tak tak sa ajú rozdeliť i veriaci :-)

5 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 16:13 | Reagovat

[3]: Ano, v náboženských knihách jsou sice většinou obsažena i etická pravidla, ale spolu s nimi tam jsou i jiné (neetické) věci. A většina lidí je buď nedokáže rozeznat a nebo toho nějaký filuta umí fikaně využít, přidá krapet demagogie a oheň je na střeše. Etiku a morálku by člověk měl dodržovat z vlastního přesvědčení a ne proto, že se to tak někde píše.
A církev jde ruku v ruce s vírou.

[4]: Souhlasím s tebou, že jsou dvě skupiny křestanů :) Snažil jsem se to nějakým jiným způsobem vyjádřit v posledním odstavci (nejspíš neúspěšně). Tam jsem chtěl říct, že je blbost někoho nebo něco generalizovat a považovat to jako celek buď za dobré nebo špatné. Spíše si všímat jednání jednotlivců a jednat s nimi také na individuální úrovni. Ale bohužel pokud se většina přikloní k té "špatné" straně, tak se musí začít jednat už na vyšší úrovni.

6 Maryuuan-Mo Maryuuan-Mo | Web | 9. ledna 2013 v 16:20 | Reagovat

Moje kamarádka studuje arabskou kulturu a říkala, že islám v jádru není vůbec špatný, bohužel, lidé si k tomu základnímu přidali spoustu dalších věcí a vykládají si to po svém.
Já toleruju jakoukoliv víru, ale nesmí to být přehnané nebo nebezpečné. Chodím na církevní školu (náboženskou toleranci máme i ve školním řádu) a mám ve třídě křesťany (všichni jsou evangelíci), ale jednoho z nich začínám mít kvůli tomu nerada. Když si věří, ať si věří, ale když mi říká, že špatně myslím a že buddhisté si myslí všechno špatně a půjdou do pekla, tak mám chuť ho praštit.
Moje víra (spíš "víra") není žádná konkrétní, neřídím se žádnými pravidly a prostě si věřím. Když lidé kvůli víře nezabíjí a nenutí jí někomu dalšímu, tak mi vůbec nevadí.

7 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 9. ledna 2013 v 16:23 | Reagovat

[5]: tak to potom už hej. I tak sa stále cítim previnilo za jeden článok a homosexualite, kde som nebola dosť informovaná a tým mohla uraziť i teba.(pokial si ho videl :D) Chvíľu mi trvalo kým som si odškatuľkovala homosexuálov ako ty (stále čerpám z tvojho článku o tých dvoch typoch)

8 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 16:27 | Reagovat

[7]: Článek jsem neviděl :) Ale díky že si mě zařadila mezi ty "lepší" :D Všechno je o komunikaci :)

9 Harley Quinn Harley Quinn | Web | 9. ledna 2013 v 16:46 | Reagovat

Já nemůžu nic jiného, než se vším souhlasit. Mám na to stejný pohled. :-)

10 Míša Míša | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 16:52 | Reagovat

[5]: A je lepší, když morálku lidé dodržují protože je v knize, nebo ji nedodržují vůbec?
Rozhodně je fajn, když se člověk sám rozhodne, co z dané víry bude dodržovat a co ne proto, že se mu to příčí.
Církev a víra jdou možná ruku v ruce, jen nejsou jedno a to samé.

11 Naira Naira | 9. ledna 2013 v 17:15 | Reagovat

Vyhrocený islám je důkazem, že stáletrvající pluralismus postmoderny, už by měl být dávno pasé. Ano, Evropa dospěla, jsme rozumní a tolerantní, ale aby nás ti mladí dychtiví nesežrali. Navíc absence osobností, která v Evropě trvá cca od 70. let, už se začíná taky projevovat. Kdo je tu autorita, které se bojí? Kdo dokáže s tímto světem pohnout? Hm? Dle mě, zatím nikdo, protože Masaryci a Čapkové nějak došli. (Vím, i ti měli své mouchy, ale měli moc s tímto světem pohnout.)

12 Taychi Taychi | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 18:57 | Reagovat

fanatismus, ať už je pro 'dobrou věc' je vždycky špatný. Víru člověk mít může, je to to jediné, co mu nemohou vzít a ve středověku to bylo to jediné, co lidi měli. Náboženství může taky každý mít jaké chce, ale neměl by tím omezovat ostatní, ubližovat jim a stále myslet hlavou.
    Bible je dobrá věc, ale ne pokud se ji zneužívá. Ono třeba desatero není špatné, ale musí si ho člověk převést třeba i do 21. století. ,,Miluj bližního svého." je třeba moc krásné a mělo by být, ale bohužel není. já si myslím, že církev a náboženství je taková podivná fraška. Možná by bylo fajn kdyby v dnešní době říkali, co člověk může a nemůže dělat, pokud chce, informovat, ale rozhodně ne nutit a trvat na tom. Jsou země, kde je žena jen kus majetku, kde musí vycházet ven jen s mužským členem rodiny, pokud jde někde sama a třeba ji někdo znásilní, tak si za to může ještě sama a bude ukamenována. Prostě je to celé na hlavu, podle mě. Lidé se na to totiž nekoukají z pohledu historika, politologie, geografie atd. Neptají se základními otázkami:,,Co? Kdy? Kde? Jak? Proč?" přičemž kdyby se ptali, dopátrali by se, že tehdy jisté věci měli smysl, dnes už je to přežitek.

13 Malleus Malleus | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 23:49 | Reagovat

Ve vysoké politice mluví se sice o toleranci, ale je to spíše korektnost. Muslimové platí černým zlatem (viz OPEC).
Dále je to civilisační vývoj. Západ zestárl a cynismem se sekularisoval. To není nutně zlé, nicméně,jak se již v diskusi píše, opouští také morální a etické hodnoty, které už spíše jen pokrytecky deklaruje vnějšně. Ten princip je však hlubší, skrývá se v něm víra, vnitřní přijetí, odhodlání, živost,... - snad by se to dalo přirovnat k síle mládí (to, čeho projevem může být fanatismus) - ta právě spočívá nyní v Islámu a proto onen má vskutku potenciál opanovat svět. Nám na Západě ono vnitřní naplnění chybí (vždyť se také hojně mluví o prázdnotě a povrchnosti). Nejsme jiní než muslimové, jsme společensky indoktrinovaní na podobných formách (ne obsazích), jenže oproti nim mírně, více povrchně, přičemž jsme sami laxní a vlažní.
Zkuste nahlédnout sami na sebe z vnějšku. I my jsme uzavřeni ve struktuře, v určitých myšlenkových formách. My můžeme myslet, že: "je jedno, jaké vyznání kdo praktikuje" a že, víra je "pouze názor na svět". Avšak muslim (vlastně kdokoli bytostně přesvědčený o jediné pravdě) přeci nemůže přijmout, že kolem udržují "nepravdy". Už je patrné co mám na mysli? Vždyť i nám je pravda dávána za vzor, avšak s tím rozdílem, že "pravdu" Křesťanství jsme opustili a nenahradili ji napevno pravdou jinou, jen vědeckými paradigmaty. V obhajování určité "pravdy" nelze postupovat vlažně a s pochybami, jelikož pak chybí onen zápal a síla.

14 rezava-bestie rezava-bestie | Web | 10. ledna 2013 v 15:35 | Reagovat

Ach, díky ti. Už nějakou dobu do debat o islámu zasahuji s názorem, že právě prožívá svůj středověk. A v tom bylo každé náboženství příšerné...
Nicméně, coby zájemce o religionistiku, částečně zasáhnu.
Korán jsem četla a opravdu jsem nenašla pasáže, kde by se podobné věci popisovaly. 99% radikalistických výplodů mají na svědomí pouze duchovní posledních několika desetiletí - na věřící v jiného boha Korán nahlíží jako na "slepé bratry"... Bible napsaná jinak. Jen to pak tlupa blbců překecala do něčeho, co se jim hodí a tlupa ještě větších blbců to vzala jako svatou pravdu. Už to tu párkrát bylo a vždycky to skončilo masakrem na jinověrce...
Náboženství jako takové není špatné (taky věřím), jenže lidi jsou pitomci...

15 Tai Todd Tai Todd | Web | 12. ledna 2013 v 12:55 | Reagovat

Jsem sice velmi tolerantní člověk, co s týče stylů, životního či stylingového, názorů, pohledů na jistou věc, ale ne , co se týče náboženství. Jsem ateistka až na půdu, pesimista a realista, dokud neuvidím, neuvěřím, a s rudou větou v začátku článku víc, než souhlasím. Upřímně je mi sympatický jen budhismus, protože je o víru ve jménu, které se nikdy nevedly války a má zkrátka jinou filozifii , než ten ostatní hnus. Četla jsem fůru vyzkumů, překladů a poznatků, a jen taková bible je plná lží a dvojsmyslů, které si určití lidi přebraly tak otřesným způsobem, že prostě nechápu a chápat ani nechci jejich styl víry.

16 Lady Diabolus Aki Mortem Lady Diabolus Aki Mortem | Web | 13. ledna 2013 v 21:23 | Reagovat

S tvým názorem souhlasím a proto asi tak tíhnu k Asii, potažmo k Japonsku - na buddhismu nebo šintoismu, taoismu a tak dále jsem ještě nenašla nic špatného. Naopak proti fanatismu v křesťanství a dalších podobných náboženství mám výhrady.

17 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 20:12 | Reagovat

Nepatřím do žádné víry ani sekty, - jsem tak kousek od všeho možného a nemožného, takže toleruji všechny vyznavače. Ovšem ty, kteří už to berou moc fantaticky netoleruju.
Jinak musím pochválit článek, krásná hlavní myšlenka :)

18 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 22:17 | Reagovat

Nerada diskutuji na téma víra. Opakovaně zjišťuji, že to nejde. Ani s věřícími:-), ani s bezvěrci:-)
Nechala jsem se pokřtít po dvacítce. Sama. Žádné prostředí mě k tomu neformovalo, takže nesouhlasím s tím, že víru získáváme až po narození prostřednictvím prostředí, kde vyrůstáme. Nechala jsem se pokřtít u katolíků, protože miluji katolickou mystiku. Mistr Eckharta, Terezii z Avily atd. Do kostela ale chodím, jen když tam mohu být sama v tichu. Prošla jsem buddhistickou praxí, takže mám trénink v buddhist. meditaci. Dělám jógu. Snažím se z každého náb. najít pro duchovní život to, co mě pomáhá a vede dál k toleranci, respektu a ztišení se uprostřed davů. Víru mám v srdci. Víra se nedá změnit.

19 Ero Michi Ero Michi | Web | 18. ledna 2013 v 20:08 | Reagovat

Ehm... Když vezmu potaz tu "větu", kterou se řídíš, zvažuji, jestli znáš přesný význam slova rasismus. Zřejmě ale ne, jinak bys nemohl napsat takový nesmysl :-! Cituji: "Rasismus je špatný, protože s barvou své kůže se narodíme a nic s ní nezmůžeme."
Tobě nikdo neřekl ,že slovo "rasismus" se odvíjí od "rasy" a že odlišná rasa člověka vždy NEznamená jinou barvu pleti? ;-)

20 Angi Angi | Web | 18. ledna 2013 v 20:25 | Reagovat

si jako myslíš že ty tvoje omezený kecy na mym blogu mě nějak zraněj? Asi těžko od nějakýho malýho haranta jako jsi ty ;)

21 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 20:36 | Reagovat

[20]: Probohy mně je tvůj názor u prdele :D Když na každý komentář, kde se vyskytne jen mlhavě něco negativního o tvojí osobě, reaguješ jak uražená blondatá patnáctka, tak se pak nediv že se do tebe každý rád strefuje a po přečtení tvých reakcí na jiné lidi na tebe začne být i agresivní :D Si snad ani neuvědomuješ jak jsi krásně snadný a sladký cíl :D No neuvědomuješ, protože jinak by tě už opustily ty pubertální hormony :D
A slyšet od středoškolačky (jak z tvého komentu vyplynulo), že já úspěšný maturant jsem malý harant - to je taky síla :D

[19]: Vzhledem k tomu, že si jen potřebuješ zanadávat, protože jsem si dovolil říct něco špatného o tvé adorizované Bílé vlčici, tak tvůj komentář vůbec neberu v potaz :)

22 ravicu ravicu | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 21:32 | Reagovat

Souhlasím i nesouhlasím a to z jednoho prostého důvodu, ona je víra a je náboženství, kdo má zdravej rozum ví, že náboženství je pěkný zkurvený svinstvo, ale víra, to je něco, co nutí člověka stát se lepším, být ohleduplný a nápomocný ostatním, mrzí mně, že se tyhle věci dávají dohromady :-(

23 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 16. října 2014 v 22:36 | Reagovat

Vidím, že komentuju přes rok starý článek, ale teď jsem ho našla a potřebuji se vyjádřit. Předem chci říct, že ohledně víry stále nemám úplně jasno a klidně připouštím, že se mohu naprosto mýlit a za rok budu mít názor opačný, přesto cítím potřebu okomentovat pár věcí. a ráda si přečtu případné námitky :)

Především chci říct, že já právě taková "náboženská všetolerantka" jsem. Odsuzuji totiž činy, ne lidi a organizace. Je to stokrát omílaná fráze, ale já pořád necítím potřebu mít něco proti normálním katolíkům v mém okolí, kteří mi nikdy nic nevnucovali a podobně, nebo proti lidem v burkách, co se mnou jen jedou tramvají.

Jen taková vsuvka - připadá mi směšný, jak je dnes "in" obhajovat islám a nenávidět křesťanství :)

Jinak, být katolík dnes určitě neznamená být ovce. Naopak z vlastní zkušenosti vím, že všichni katolíkům nadávají, snaží se jim vše vymlouvat a jsou celkem agresivní. Já už byla nespočet dost urážená jen proto, že se katolíků zastávám. A dnes je většina lidí ateisty - nebo agnostiky, jak píšeš Ty -, tak kde je to ovcovství? Zvláště pokud si katolík vybral svou víru sám a nebyl v ní vychován, chce to dnes hodně odvahy myslet jinak, než většina.

Ad homosexualita - to je snad největší předsudek, co mě nejvíc uráží. Církev nemá nic proti gayům, sakra. Znám normálně kněží, kteří klidně žehnají homosexuálním svazkům jako manželům...
A jinak, dle katechismu (a je to tak i vpraxi) - homoseualita není hřích. Dle katechismu je trochu nemorální "jen" žít v homosexuálním svazku z toho důvodu, že vztah má směřovat k manželství a to zas k dětem, zatímco homosexuálové děti mít nebudou. Ale to je asi stejný "hřích" jako mít sex před svatbou nebo používat antikoncepci, v praxi se to vůbec neřeší.

A především, tyhle věci (sex před svatbou a vesměs většina desatera) je člověku k posuzování vlastních činů a hodnocení sebe sama, rozhodně nikdo jiný nemá právo kohokoli odsuzovat proto, že dělá něco, co by dle Písma neměl (pokud tedy nejde o ubližování druhým). Takže to, že církev netoleruje homosexualitu je vážně naprostá blbost.

Ad pedofilní skandály - jistě, to se asi občas děje, ale nemá to co dělat s vírou, je to zas o lidech. Věřící tím samozřejmě naprosto opovrhují stejně, jako každý normální, rozumný člověk.

Ad celibát - ten je dnes povinný jen u kněží římskokatolické církve, u řeckokatolíků nikoli. Znám kněze s manželkou a pěti dětmi :) A jinak je celibát vážně ryze z praktických důvodů. On totiž takový kněz má hrozně moc práce, ač se to nezdá. většinou odslouží dvě až čtyři mše svaté denně, připravují lidi ke křtu, mají svatby, pohřby, udělování svátostí pomazání atd. Pak samozřejmě údržba kostela a fary, misie, breviář a milion dalších povinností, co by běžného člověka ani nenapadly. Kněz by tedy logicky zanedbával buď kněžství, nebo rodinu a to nikdo nechce.
Navíc, ženatého kněze nemůžeš vyslat na dva roky na misii někam mezi kanibaly. A mimojiné, ženaté kněze je snazší jakkoli vydírat a zastrašovat - a ano, to se opravdu děje.

Poslední větu moc nechápu. V čem víra běžného člověka omezuje druhé? Je řeč o jednotlivcích, nebo o organizaci?

No a pak bych jen chtěla dodat k dějinám církve, že to pro někoho, kdo v církvi vidí pravdu, není a nemůže být důvod vzdát se víry. Ona má pravda tu skvělou vlastnost, že ať jí říká kdokoli, pravdou zůstává. Nevím, jestli to teď dokážu napsat tak, aby to vyznělo jak chci... Nejde přece o nějakou instituci nebo organizaci, o pravidla, jde o to, že v tom vidí smysl a jedinou pravdu a tu se rozhodli následovat. Nemůže je ovlivnit, že v jejím jménu někdo něco udělal, prostě to byla chyba, ano, ale tím se to jádro nemůže změnit.

Nedokážu teď dobře argumentovat a popsat, jak to myslím, ale asi budu na tento článek někdy v budoucnu reagovat jiným článkem :) Už dlouho chci na blog popsat, jak to s vírou vlastně mám.

P.S. A ve jménu církve dělají lidé i skvělé věcí! Chci zmínit zejména kněze Františka Líznu, kterého jsem měla tu čest poznat osobně a který pomohl strašně moc "zatraceným" lidem. Hlavně teda vězňům, bezdomovcům ap. Na své faře zadarmo ubytovává lidi v nouzi, nikdy neodmítne žádost o radu, dělal vězeňského kaplana, pomáhal i práce homosexuálům, pomohl jedné slečně nechat se přeoperovat v muže - pokud vím, dokonce jí/mu proplatil většinu nákladů a podobně.. Celý život se věnuje lidem, které už ostatní odsoudili, dává na dobrovolné účely neuvěřitelné peníze a přitom on sám žije vážně v chudobě. Pomáhá všem, i gayům, muslimům, romům, ateistům a prostě komukoli, kdo to potřebuje.
Nejsou to fráze.
A o tom to je.

24 fnaf 2 fnaf 2 | E-mail | Web | 17. října 2018 v 6:20 | Reagovat

Very informative post. Thanks for sharing.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama