Maturita úspěšně za mnou. Vzhůru do blogování.

25. května 2012 v 12:55 | Destinaetus |  Jakoby ze života
Víte jaký to je krásný pocit si po celém roce sednout k počítači a nemít žádné výčitky svědomí?
Lepší drogu nenajdete!

A když už jsem tedy složil onu zkoušku dospělosti, tak vám přináším malý report.


Nejdříve je třeba osvětlit pár faktů. Například naše výuka češtiny. Na našem gymplu jsou dva extrémy. Na jedné straně jsou češtináři, kteří z vás málem sedřou kůži zaživa. A i když máte neustále na vysvědčení za 4, tak máte jistotu že odmaturujete. Ale na druhé straně tu je jeden češtinář, který je přesný opak, a právě jeho jsme schytali na celé 4 roky my.
Proč by nás učil nějaké slohové útvary, když na nižší maturitě musí na 100% být nějaká úvaha nebo vyprávění? Proč by nás něco učil, když si můžem od loňských maturantů pučit referáty, na wikipedii si najít obsah knihy, a nějak to na tu 4 odvykládáme.
Zkrátka a jednoduše, rozhodně mu nepomůžem poděkovat že by nás něco naučil. Všichni jsme měli panickou hrůzu právě z maturity.

A z čeho že jsem maturoval? Čeština základní, angličtina vyšší, dějepis, základy společenských věd

Poznámka: Takto nějak člověk vypadá při svaťáku.

Den 1. Slavnostní zahájení
Desetiminutová záležitost, kdy měl předseda (z Vysokéhé Mýta tuším) proslov. Hrůzou nám vstávali chlupy na zátylku. Citoval slova Karla Čapka. Do prdele! On to je vlastně češtinář! A poté citoval i Napoleona. Do prdele, on vlastně učí i dějepis!

Den 4. Když jsem přišel na řadu
Šel jsem až odpoledne, ale maturovalo se už ráno. A jedna dívka měla namále v ZSV. Učitel jí to nechtěl dát. Ale nakonec ho třídní a předseda přehlasovali. Učitel byl dost rozčílen a řekl něco ve stylu Nemohu rozhodovat. S tím unikla i informace, že za všechny ty 4 můžeme děkovat právě předsedovi, protože to vypadá, že vždy hlasoval v náš prospěch. Samozřejmě se tedy rychle kupoval ještě lepší dárek.

Přišel jsem na řadu. První byla čeština, při které jsem si vytáhl Vítězslava Nezvala a jeho báseň Edison. Totální okno! Nakonec jsem to nějak obkecal. A skutečně se potvrdila zásada Mluvit! Mluvit! Mluvit! A v momentě, kdy se vrátil předseda z oběda, tak mi učitel s jiskrou v očích dal otázku, jestli se ještě nějací autoři zaměřili na techniku. (Čímž samozřejmě mířil na Karla Čapka o kterém věděl, že ho umím). Takže jsem se blýsknul :P Dokonce se všechny mé otázky týkaly díla. Jiných lidí se musel ptát i na takové kraviny jako Je dobré mít doma Pravidla českého pravopisu?
Nakonec se tedy ukázalo, že maturita s tímto učitelem je stejná fraška jako celá jeho výuka. No i když. Měli jsme štěstí na okolnosti. Každý rok si tento učitel jenom sedl, mlčel, neradil, nepomáhal, nic. Ale tento rok, kdy na něj v béčku sepsali petici (to byla taky solidní aféra) a zároveň nejspíše končí s učitelováním s tvrzením, že jsme poslední slušná třída, tak se asi rozhodl, že ostatním ukáže, že je dobrý učitel. Takže se mohl přetrhnout aby nám pomohl. A kdyby jedna dívčina neseděla a nemlčela, tak to udělá i ona.

Potom následovalo ZSV. K mé smůle jsem si vytáhl otázku, na kterou jsem téměř nic nevěděl. A to Právo a jeho úloha ve společnosti. Řekl jsem tam Platonovo dílo Ústava, jak Aristoteles rozdělil formy vlády v díle Politik, ještě jsem si vzpomněl na Chamurapiho zákoník, řekl jsem rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou a sankce. A to bylo všechno. Celou dobu jsem spíše mlčel a mluvil hlavně učitel, po kterém jsem spíše papouškoval. Totální zoufalství. I celá komise se tvářila dost depresivně. A když jsem nevěděl soukromé a veřejné právo, tak mi u nějaké věci řekl No, já ti ted řeknu takový příklad ze kterého to snad pochopíš. Tedka maturuješ a hrozí že dostaneš za 5. A je pouze na tobě jestli se rozhodneš, že na to kašleš, že přídeš v září. A nebo začneš mluvit a dostaneš lepší známku.
Daný rozdíl jsem pochopil, ale spíše mě tím příkladem pohřbil.
Na chodbě jsem depkoval jak to šlo. A když se s přísedícím vracel odněkud do učebny, tak byl dost rozčarován a pronesl k němu No chápeš to? To už není normální! Svitla mi naděje, že ho opět přehlasovali a mám za 4.

Pak přišla angličtina. Jediný předmět kterého jsem se nebál. Mám z toho 36 bodů (maximum neznám, ale v němčině je 39). Docela mě mrzí, že jsem se nechal rozhodit neúspěchem v ZSV, což se projevilo právě v angličtině, kterou jsem mohl mít lepší.

A pak dějepis. Zkoušející naše třídní a přísedící náš učitel z historického semináře, který celý rok upřednostnoval béčko a oktávu, které učí celé 4 roky. Projevilo se to i u maturity.
Nevím jestli to je vážně taková svině, ale v kontrastu s ostatními učitely to tak vypadá. Každý se nám snažil pomoci a choval se k nám stylem Co blbneš? Já ti tu 5 nechci dát! Mluv! To zvládneš! nakonec to je vlastně i pro něho práce navíc, když to neuděláme. Ale tento učitel, to byla bomba! Maturovali jsme celkem 4 a u každého si rýpnul. U spolužačky přede mnou bez okolků skočil do řeči a natvrdo řekl Tak to teda ne! (a kdyby jste viděli, jak si to vždycky užíval!). Ani já nebyl ušetřen.
Vytáhl jsem si Reformaci a protireformaci. Víceméně jsem řekl základ. Na detaily jsem měl opět okno. V posledních 5 minutách má člověk mluvit o své seminární práci, která ho má zachránit kdyby k otázce nic nevěděl. Já měl téma o československých prezidentech 48-89. Tak začínám mluvit o tom, jak se dostali k moci, co udělali atd. A rázem to utnul slovy No do těchle úvah bych se moc nepouštěl. A co stalo? Vyškrtnul mi v podstatě celý obsah seminárky, kterou musel číst, a neměl jsem o čem mluvit. Ještě si navíc na konci musel rýpnout do mé použité literatury.
A když vyšla spolužačka, která maturovala po mě, tak na otázku Tak co? jen zakroutila hlavou a rozbrečela se. (Nakonec jí dali 4)

Následovalo vyhodnocení v pořadí jak jsme maturovali.
Čeština 9 bodů z 9. Hezké ne? A to jsem tam mlel totální sračky. S prominutím.
ZSV...bušilo mi srdce takovým stylem, až jsem se bál, že mi vyletí z hrudi a rozfláká předsedovi hubu...pozor...chvalitebný! Chápete to? Já tam depkoval že pudu v září a mám za 2! Byl jsem jak v Jiříkově vidění!
Angličtina 36 bodů.
Dějepis...chvíle napětí...Dobré. Spíše jsem díky přísedícímu počítal se 4, ale 3 je lepší :P

A ponaučení? Maturita není o vědomostech, ale o štěstí. Vždycky jsou otázky které umíte perfektně a pak jsou i otázky, ve kterých plavete.

P.S.: Nedoporučoval bych se učit stylem, že začnete od konce. Jedna holka z oktávy se tak učila a u maturity si vytáhla dvě jedničky. Skutečně, je to o štěstí.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Démoni a pekelníci hledající zmrzačené duše

*Chramst* tvou duši!

Komentáře

1 Verča Verča | Web | 25. května 2012 v 13:14 | Reagovat

Ještě že už mám maturitu dávno za sebou! Musím se přiznat že pár otázek jsem neuměla, takže jsem měla dost strach. Nakonec to ale celke šlo. Na střední jsem na to docela kašlala, čehož teď docela lituju....

2 Daysy Daysy | E-mail | Web | 25. května 2012 v 13:45 | Reagovat

Tak to gratuluju. mě to čeká až příští rok. x\

3 J. J. | Web | 25. května 2012 v 13:58 | Reagovat

gratuluju :)

4 paranoea paranoea | Web | 25. května 2012 v 14:20 | Reagovat

Gratuluju :) Když jsem maturovala já, sice jsem neměla nervy a nešílela jsem, ale když jsem to dala, v samé euforii jsem volala otci a málem se rozbrečela, když jsem mu říkala "dala jsem to, odmaturovala jsem" :D

5 Lisi Lisi | Web | 25. května 2012 v 14:44 | Reagovat

Gratuluji, sama osobně mám s maturitou mnohem příjemnější zážitky.

6 Taychi Taychi | Web | 25. května 2012 v 15:00 | Reagovat

Vy jste se s Bels málem mohli posrat a já vám věřila 8-D

7 Achája Eressiel Achája Eressiel | Web | 25. května 2012 v 15:53 | Reagovat

Tož posílám popleskání po zádech a gratulace, je super, že jsi to takhle zvládl:-)
Můj ročník byl poslední s normální maturitou. A štěstí bylo potřeba hodně, jak říkáš. Z češtiny jsem si vytáhla jedinou otázku, kterou jsem nevěděla, a 2 mi zachránila jen slohovka a dobré vztahy s češtinářkou:-D
Ale co je maturita oproti momentálnímu zkouškovému, jej:-)
Přeji pěkné prázniny, ty pomaturitní bývají nejlepší;-)

8 Polgara Polgara | Web | 25. května 2012 v 18:37 | Reagovat

Vážený pane maturante, ještě jednou gratuluji k úspěšnému složení zkoušky dospělosti.
Je fakt, že si mi svým článkem pomohl ke klidnější náladě a vím, co mám anebo nemám očekávat neb mě to teprve v pondělí čeká. Ale ty nervy předtím....já už chci mít po maturitách. :-(

9 Sobecká Zíťa Sobecká Zíťa | Web | 27. května 2012 v 23:32 | Reagovat

Já mám času ještě dost. Ale nahnáno mám už teď!

10 Roronoa Roronoa | Web | 30. května 2012 v 21:26 | Reagovat

Gratuluju, ačkoliv mě tvůj článek poměrně vyděsil. Už tak jsem měla nervy z matury, a teď jsou ještě větší :D

11 Destel Destel | Web | 5. června 2012 v 11:07 | Reagovat

Gratuluju.. taky jsem ráda, že to mám z krku. To samé co ty i ZSV jsem prožívala u informatiky. :D Čekala jsem tak 4, a nakonec za 2. Přitom jsem třeba ekonomiku povykládala mnohem líp a za ni jsem dostala za 3. Záleží i na tom učiteli.

12 Cirrat Cirrat | Web | 10. června 2012 v 22:39 | Reagovat

Hehe, s tím topením - takhle mě dusila při matuře češtinářka (ve třeťáku jsem zdrhla z prvního gymplu a čtvrťák jsem dodělávala po osmi letech přerušení s tím, že jsem maturovala měsíc po svatbě - manžel si holt bral gymnazistku). Měla jsem kvůli práci individuální studijní plán a na češtinu jsem nechodila tak často, jak by se jí líbilo. No a vytáhla jsem si v literatuře romantizmus, kde mě pět minut týrala, jaké měl Mácha koníčky. Vzpomněla jsem si na jeho pornografický deníky, chlast i lehký sadizmus, než jsem došla k jejím kýženým procházkám krajem :-D V druhý části jsem měla už nevím co, ale zahrnovalo to melodii slova a věty. No a "Jak říkáme melodii jinak, slečno Ambrosová?" - nemohla jsem zabrat, prostě odvykládám všechno, a ona mě dusí, že se nechovám jako potulný thesaurus :-D

Nicméně dobře zazářil u svý matury taky manžel - ten nevěděl, že zkouší ne ten kantor, který je učil, ale ten z druhé třídy. No a tomu z druhé třídy po jedné suplované hodině pěkně od plic řekl do očí, co si o něm myslí. Odcházel s angličtinou za čtyři... :-D

13 Čartkovova Čartkovova | Web | 18. prosince 2012 v 21:48 | Reagovat

Čtením tohoto článku jsem si připomněla nejlepší středoškolská léta! :D Díky!

Také jsem maturovala letos (společně se spolužačkou Polgarou :)); myslím, že si nikdo nedokáže představit ty katastrofické scénáře, které mi před maturitou probíhaly hlavou! Nakonec jsme to ale téměř všichni zvládli bez větší újmy na zdraví. Jak říkáš, je to hlavně o tom štěstí a psychické vyrovnanosti.

14 Tezia Raven Tezia Raven | Web | 19. května 2013 v 15:29 | Reagovat

No, koukám, že nejsem jediný idiot, který si zvolil tu samou soupravu předmětů a vzhledem k tomu, že maturuji zítra a teď jsem si nad druhou světovou válkou v zoufalosti pobrečela, tak tenhle tvůj článek mi docela zvedl náladu a motivaci, že to aspoň na 4 z dějepisu dám. Díky ti za něj :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama