Svoboda slova je jen módní záležitost

8. dubna 2012 v 11:48 | Destinaetus |  Úvahy aneb Vyschlá studna
Svoboda slova je sice luxus, kterého si často nevážíme. Ale ono v podstatě ani není čeho si vážit, protože ze svobody slova se stala módní záležitost.


Všichni jsme vychováváni v tom, že žijeme ve svobodné zemi, což v porovnání s některými částmi světa (včetně zbytku východní Evropy) je i pravda, a zároveň nám jsou vštěpovány ideály, mezi které patří i ona svoboda slova. Každý nám tvrdí, ať si utvoříme vlastní názor, ať nejsme jen opakující papoušek. Ale nemáte poslední dobou dojem, že jediný správný názor je ten, který vám odsouhlasí většina?

Jednou jsem takhle přepínal ovladačem televizní stanice a mezi všemi těmi pí***** jsem zůstal u dokumentu (?) o Singapuru a hospodářské krizi. Jeden z hostů promluvil o spojitosti evropské zkostnatělosti s rozvojem: "Studoval jsem evropské filozofické směry a všechny člověka nabádají, abyste měli otevřenou mysl, byli přístupní novým myšlenkám. Ale v Evropě dnes nic takového není. Když si myslíte to, co je oficiální stanovisko, tak jste správní. A když si myslíte něco jiného, co se liší, tak jste špatní." Je to hodně přeparafrázované, ale hlavní myšlenka zůstala.
Pánovi ze Singapuru musím dát zapravdu. V naší svobodné společnosti není místo pro názor, který nesdílí většina - nebo aspoň údajná většina.

Dle mého názoru to je způsobené světovými válkami. Především ta druhá byla devastující. A když si uvědomíme, jak je lidské pokolení vynalézavé co se týče ničení a zbrojení, tak v případě vypuknutí třetí by se nejspíš vyplnily horrorové scénaře Hollywoodu. Proto je podle mě snaha potlačit cokoli, co vede k nenávisti nebo jakékoli emoci, jednání nebo myšlence, co nepasuje do škatulky Peace forever. Je to pochopitelné, a když si to tak vezmete, tak i správné. Ale je tu ta stinná stránka v tom, že jako každý většinový názor se i tenhle stal tím "jediným správným", který eskaluje do extrémů.

Ale svět není pouze černobílý. Není zde pouze naše euroatlantická společnost. Ne všech 7 miliard lidí vyznává mír.
Ale to už patří do jiného tématu, které je hodně subjektivní.

Důležité je to, že naše společnost je velmi pokrytecká. Na jedné straně požaduje, aby člověk měl vlastní názor a zároveň byl tolerantní k jiným. Ale na druhé straně je zde vytvořena nevyřčená norma, do které se naše myšlení musí vtěsnat.

Tahle norma se projevuje i v politické korektnosti. Dnes má každý takový strach něco říct, že to raději zamluví cizími slovy, kterým většina nerozumí, jen aby náhodou nepřekročil tu tenkou hranici mezi správnou diplomacií a pojmenováním věcí pravými jmény. Jak pravil náš učitel na filosofický seminář. Každý politik se dnes ohání slovem "transparentní", protože to prostě používají všichni ostatní. (Poté se zeptal nás, co to znamená a zažil jsem šok, protože to nejspíše nikdo nevěděl. Ale prý nemusí tesknit, protože 90% politiků to také neví).
Co jsem tím měl na mysli. Nezdá se vám, že toto zaobalování pojmů je trochu v rozporu se svobodou slova?

Kde se stala chyba, že se dnes každý musí vyjadřovat neutrálně?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Démoni a pekelníci hledající zmrzačené duše

*Chramst* tvou duši!

Komentáře

1 Taychi Taychi | Web | 8. dubna 2012 v 11:58 | Reagovat

Nevím zda jsem tomu porozuměla ale snad ano... Mrzí mě, že to ta je. Ale není to už od pradávna?

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 8. dubna 2012 v 12:14 | Reagovat

Tak to samozřejmě je, ale vždycky se najde někdo, kdo z toho stáda vystoupí a přestane se bát.
Ale nemůžu v žádném případě souhlasit s nadpisem. Svoboda slova je právo zakotvené v Listině ve všech demokratických státech, je to vlastně právní pojem, který cosi zaručuje. Ale ne říkat si co chci, kde chci, jak chci a o čem chci. To by bylo v kolizi s ostatními právy ostatních.

3 edithhola edithhola | E-mail | Web | 9. dubna 2012 v 12:51 | Reagovat

Dávám Tě do žebříčku na TT.

4 Achája Eressiel Achája Eressiel | Web | 9. dubna 2012 v 17:34 | Reagovat

Myslím, že jsi to vystihl perfektně.
Ale k tomu se asi vztahuje i to, že kdo dnes myslí, tudíž občas dojde k vlastnímu názoru, nedejbozi se ho odváží projevit, ten je za nepohodlného blázna.
Skoro jako před lety, jen tenkrát lépe věděl, před kým se smí projevit a před kým ne.
Je to slast, žít většinu času bez televize a rádia a vyhnout se těm věcem, co nám média hustí do hlavy:-)

5 Naira Naira | Web | 9. dubna 2012 v 23:42 | Reagovat

Přemýšlím, přemýšlím a díky bohu u nás na výšce se hodnotí originálnost názorů. Takže pokud někdo dojde a řekne něco naprosto odlišného a vyvolá debatu, má hodně plusových bodů. Nicméně to neznamená, že tebou zmíněná neutralita zde nepanuje. Určili jsme si nějakou normu a aby nám fungovala, tak do ní moc šťourat nesmíme. Jenomže se obávám, že takto to bylo vždy. Když člověk dřív nesmýšlel tak či onak, čili podle normy, tak taky byl často marginalizován nebo způsobil naprostý šok. Možná to bude samotnou lidskou povahou - upneme se na jeden ideový proud dokud nepříjdeme na to, že nefunguje. A teď zrovna frčí ona neutralita, jenže se obávám, že i my brzy příjdeme na to, že to nefunguje...

6 Morticia Morticia | Web | 15. dubna 2012 v 15:24 | Reagovat

Tohle je ale zatraceně pravdivý článek.
On ale člověk nemusí nic říct - stačí, když se sám o sobě liší - bylo to tak vždy, že člověk s nějakou odlišností (jakoukoliv) byl pro jiné "ten špatný". A kór když měl někdo odlišné názory a nebál se je říkat...
Jinak jsou nám vštěpovány názory jiných tak, jako by to byly rovnou věci správné a obecně pravdivé. Viděla jsem to například teď nedávno, kdy se v krátké době po sobě objevily na hlavní stránce blogu tři články z krásné, prostřednictvím kterých nám bylo sdělováno, že "platit za kvalitu je správné". Smutné je, že si to přečetli určitě i lidé, kteří se nechají snadno ovlivnit a že takoví lidé se toho chytnou a budou to šířit dál...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama