Nenávidím, nenávidíš, nenávidíme

6. února 2012 v 21:21 | Destinaetus |  Úvahy aneb Vyschlá studna
Malé zamyšlení nad nenávistí a jejími deriváty a odnožemi jako rasimus, neonacismus, xenofobie atd. Přiměla mě k tomu debata s Bels, ze které budu v podstatě kopírovat své příspěvky, a také zpráva o Breivikovi.


Tak nějak mám dojem, že dneska žijem ve společnosti, která se tříští na dva extrémy. Jedna strana pojem nenávist odsuzuje a snaží se ji potlačovat, pro druhou stranu to je ale klíčová věc, na které vše staví. A já se hrdě stavím na ten pomyslný střed. Pro mě je nenávist emoce či pocit jako každý jiný. Stejně jako je nám přirozená láska, tak i nenávist. Navíc, zastávám filozofii rovnováhy (přírody, bohů...) a láska s nenávistí jsou pro mě neodmyslitelná dvojice. Takže proč potlačovat přirozené, tedy nenávist, ale také proč ji upřednostnovat?
Z toho také odvozuji svůj odpor k hnutím neonacismu, komunismu, ale i v podstatě katolické církve a islámu. Nesnesu stádovité ideologie. Někdo něco řekl, něco udělal a pouze to jediné je správné - a běda jestli řekneš že ne. Já jsem zastánce individualismu, který podle mě rozvíjí kreativitu a celkový rozvoj osobnosti. Je pravda, že totalitní ideologie v člověku buduje disciplínu, loajalitu a slušnost (když přimhouříte oči), ale toho se podle mě dá dosáhnout i jinými způsoby.
A pokud chci někoho nenávidět, tak to musím mít podložené nějakým pádným argumentem nebo vlastní zkušeností. Nenávidět někoho nebo něco jen proto, že to je zrovna IN, podle mě naznačuje něco z inteligence a morálky.


Nyní se zaměřím na jednotlivé problémy.

Víte, já rasismum obecně i chápu, obvzláště rasismus na cikány. Upřímně, i já sám jsem rasista na cikány. Je to možná i tím, že moravská větev mé rodiny je celá řízlá s cikány a tak o jejich komunitě mám nějakou představu. Navíc, mám takové podezření, že když nacisté sepisovali norimberské zákony - hlavně tu část o zákazu smíšených manželství, tak se asi potkali s mými příbuznými. Ale narozdíl od pravověných rasistů si jsem vědom faktu, že i mezi cikány jsou slušní lidé. Dokonce jsem tak nějak vypozoroval, že pokud je ve městě či obci jen jedna nebo dvě cikánské rodiny, tak na ně má majorita vliv a jsou to slušní lidé. Ale jakmile se shluknou do jejich slavných ghett, tak pá a šáteček slušnosti. A ted všichni povinně ruku na srdce, jdete v noci ulicí a víte že nedaleko bydlí cikáni. Jak se cítíte?

Víceméně dokážu pochopi i neonacisty, protože hlavní motor pro jejich popularitu představují hlavně cikáni a vrůstající vliv islámu. A at se nám to líbí nebo ne, tak DSSS je jediná strana která se jejich problematikou otevřeně zabývá.
Opět, klidě přiznám, že nemám rád muslimy. Zkrátka je to jiná kultura, která je na svém vývojovém žebříčku tolerance za tou naší. At si klidně projdou svým vlastním vývojem, bez vlivu západu, ale u všech bohů, at ty své primitivní zvyky a morálku netahají do Evropy! A jejich protesty s transparenty "God bless Hitler" nebo "Death to Europe" na mě moc dobrý dojem nedělají. K tomu si vemte fakt, že ve všech státech, kde muslimové tvoří něakou menšinu, s sebou přinášejí i problémy. Zkrátka at si šáríují ve svých státech, ale tady v Evropě chci tu dobrou antickou toleranci, ke které jsme se začali opět blížit.

Tímto navazuji na Breivika. Neříkám že jeho čin, zavraždění asi 70 lidí, je něco zasluhujícího uznání nebo pocty, to tedy ne, je to obyčejný vrah. Ale všechno má dvě strany mince. Na jednu stranu musim uznat Breivikovi odvahu něco dělat (bohužel ale takhle extrémního) a na druhou stranu si myslím, že to je absolutní dement. Pokud mě pamět neklame, tak byl členem nějakého hnutí proti komunismu a islámu. Nu dobře. Kdyby vystřílel celou mešitu, tak bych mu snad i zatleskal. Kdyby "navšítil" sjezd komunistů, tak bych mu taky možná zatleskal. Ale střílet do nevinných lidí? To je ubohost a zvěrstvo. A to myslím vážně. Když chci projevit nějaký nesouhlas, tak si vyberu oponenta z "nepřátelské" strany a nebudu si léčit mindráky na nevinných lidech. Breivik chtěl povzbudit v lidech odpor k muslimům a komunistům? Docílil pravého opaku. Někdy je vážně třeba použít mozek.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Démoni a pekelníci hledající zmrzačené duše

*Chramst* tvou duši!

Komentáře

1 Bels Vengeance Bels Vengeance | E-mail | Web | 6. února 2012 v 21:35 | Reagovat

Někteří by spíš potřebovali mozek vlastnit, aby ho mohli použít, otázka, jestli by to vůbec pomohlo, když je něco nasáklé debilitou, ani návod k přemýšlení nepomůže. Svoboda projevu (neb spíš prozatímní svoboda projevu v dnešní době) je hezká věc. Její využití věc jiná. Však víme, o čem jsme diskutovali, drahý příteli ;-)

2 Naira Naira | Web | 8. února 2012 v 13:29 | Reagovat

S tímto článkem bys měl u nás na fakultě úspěch, protože přesně vystihuješ, že každá mince má dvě strany. Že se sice můžeme pozastavovat nad brutalitou, kterou některé skupiny páchají, ale hlavně musíme řešit, proč se k té brutalitě uchýlili a jestli náhodou nemůžeme odstranit příčinu jejich chování a tím pádem zabránit jejich dalšímu působení. Chování vlády jim nahrává do karet, protože věčné neřešení cikánské otázky nás vede do sraček a obávám se, že jestli se situace ekonomicky vyhrotí, tak právě extrémistické skupiny příjdou na nějaké "originální" a "pacifistické" řešení. A toho se hodně obávám.

3 Hannach Hannach | E-mail | Web | 13. února 2012 v 11:24 | Reagovat

Kdybych chtěla vystihnout svůj postoj k této "problematice", tento článek by byl asi velmi výstižný. Docela chápu, že lidé nemají Romy v lásce - ale jak sám píšeš, ne všichni musí být nutně "ti zlí". Stejně tak ty argumenty založené na faktech - docela často kolem sebe (hlavně ve škole od svých "velmi inteligentních" spolužáků) slýchám spoustu rasistických poznámek nejen na adresu Romů - ale když se jich zeptáte na nějaký rozumný důvod, je to bída...
Ano, nenávist je docela přirozená. Stejně jako láska, jak uvádíš. Ale je dobré k ní mít rozumný důvod. Z lidí, kteří někoho odsuzují jen proto, že je to "děsně khůl", je mi blivno. Jak by asi bylo jim, kdyby oni byli zrovna těmi, které je "módní" nesnášet...
Co se týče posledního odstavce, nevím, kdo je onen Breivik. Jdu se zeptat strýčka Google...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama