Blbí Češi a správní Moravané...cháchá, vy jste vtipní

29. října 2011 v 11:32 | Destinaetus |  Úvahy aneb Vyschlá studna
Už delší dobu jsem měl v plánu napsat něco o té pověstné nenávisti mezi Brnáky a Pražáky, ale nikdy jsem neměl ten správný impuls. Ale dneska už to prostě sepíšu.


Víte, jsem Čech, pocházím z východních Čech, chodím na gymnázium na Moravě a tyhlety žabomyší války mi přijdou vážně vtipné. Sepíšu takový seznam nejčastějších hlášek nebo postřehů, co jsem zaregistroval.

Já nejsem Čech, já su Moravan
Tuhle větu jsem poprvé slyšel od mého polobratrance napůl cikána. Když to řekl, tak jsem se musel opravdu usmát - a přesto se nepovažuji za rasistu :D
Další lidé, od kterých jsem tohle slýchával, asi také nedostali od bohů naděleno do dutiny lebeční. Nejvíce mě dostala hláška jednoho spolubydlícího z intru v prváku, kdy popisoval svůj incident s policií ČR a zakončil to slovy Kdybych byl občan Českých zemí, tak nic neřeknu. Ale já jsem Moravan! Překvapí vás, když vám řeknu, že tento člověk je skalní fanoušek fotbalu (na klub si vážně nevzpomenu - informace strašně důležitá k životu, to víte) a učí se německy nikoli kvůli trhu práce, ale kvůli třetí říši?
Nebo přijde vám také tak strašně vtipné, že tito lidé na demonstracích proti cikánům vyřvávají Čechy Čechům! a pak si na internetové profily přidávají moravské vlajky?
Během roku jsou všichni Moravané patrioti, ale jak přijde mistrovství světa v hokeji, tak jen slyšíte Kdo neskáče není Čech! Hop! Hop! a dunivé zvuky podrážek bot.

Měli bychom vyhlásit Moravské království místo těch pražských debilů z parlamentu
V parlamentu a senátu jsou opravdu debilové, ale uvědomujete si, že půlka z nich jsou Moraváci? Nebo si snad myslíte, že podlí Češi manipulují volby a upírají práva moravského národa? Problematika povahy českých politiků je trošku obsáhlejší téma - prostě můžem děkovat komunistům.

Já nemluvim česky, já mluvim po moravsku!
Já taky běžně mluvim východočeskym nářečím v kombinaci s hanáckým (díky místě školy) a za spisovný jazyk to nepovažuju.
A co Chodové, neměli by se rvát za spisovnou Chodštinu?

Pražáci sou namachrovaní kreténi
Ustojí to vaše psychika, když vám řeknu, že většinu těch namachrovaných pražáků tvoří přistěhovalci z Moravy? Zkrátka že ti typičtí pražáci vlastně pražáci vůbec nejsou?

Klidně mě po muslimsku kamenujte, ale podle mého mínění označení Čech a Moravan má pouze význam územní, nikoli národnostní. Když si to srovnáme s Velšany, Skoty a Iry v Británii, tak narozdíl od Angličanů to jsou keltové, tudíž tvoří jinou národnostní skupinu, mají svůj vlastní odlišný jazyk, měli vlastní náboženství, a možná bychom našli i rozdílnou historii (historik nejsem, takže nepovím). Kdežto zde v té naší republice jsme všichni slované, všichni jsme uctívali Peruna a Ladu, ačkoli nejsme všichni stejného názoru, tak mluvíme česky a co se týče historie, tak tu díky Sámově říši máme také stejnou.

A jestli Brnáci nesnáší Pražáky, to je věc předsůdků. Spíše mě zaráží ta kategorická nenávist mezi nimi. Někdo je Pražák/Brnák a je automaticky primitiv. Jeden kamarád z Moravské Třebové to dobře vystihl Když jsme v Brně, tak říkáme, že jsme z MORAVSKÉ Třebové. A když sme v Praze, tak říkáme, že jsme z Pardubického kraje.
Pokud jste ultra pravičák, co nemá v životě jiného stébla než vidinu boje za "svůj národ" a vytrhávání sedaček na fotbalovém stadionu, tak vám jako 19letý gymnazista těžko poradím, maximálně vás nasměruju k psychologovi. A pokud ultra pravičák nejste, tak bych rád věděl, proč se tak chováte?


Vlastenectví není špatná vlasnost, ale nic se nemá přehánět, to snad víte ne? A Budte hrdí na češtinu a naši historii, protože to je snad to jediné, na co v téhle zemi můžeme být hrdí.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Démoni a pekelníci hledající zmrzačené duše

*Chramst* tvou duši!

Komentáře

1 Fabiana Fabiana | E-mail | Web | 29. října 2011 v 11:45 | Reagovat

Měla jsem přítelkyni z Prahy a ta mě občas nazývala buranem, křovákem a tak. Protože moje město má "jenom" třicet tisíc obyvatel. Podle ní byli všichni z malých měst (nebo nedejnikdo vesnic!) debilové.
Povahu lidí neurčuje místo, odkud pocházejí, takže takové ty kecy jako že Pražáci jsou namyšlení vůbec nemají význam. A té nenávisti Praha-Brno se směju.
Co se týče "reforem" češtiny, nářečí by měla zůstat nářečími a spisovný jazyk tak, jak je. A každý ať si mluví, jak chce.

2 Martin Maniaque Martin Maniaque | Web | 29. října 2011 v 11:47 | Reagovat

Tak mě napadá, kde přesně máš tu školu? :-D Na Hané jsem se narodil a žiju už 19 let :-D

3 Bels Vengeance Bels Vengeance | E-mail | Web | 29. října 2011 v 13:05 | Reagovat

Tyhle názory, to je k poblití. Já s tvým článkem souhlasím, sama nijaké rozdíly mezi Čechy a Moraváky nedělám, vždyť všichi pocházíme z jedné země a mluvíme stejným jazykem, tak proč? Sama mám pár známých v Praze a díky bohu, zatím jsem se s takovým chováním vůči mě od nějkého Pražáka nesetkala.

4 Destel Destel | Web | 29. října 2011 v 18:22 | Reagovat

Já jsem z Moravy a s vtipy na Pražáky se setkávám docela často... Je to prostě vtip, beru to s nadhledem. Nemám v úmyslu tím Pražáky nějak snižovat. Dělat si z Pražáků prdel už tak nějak k Moravě patří.
Mám rodinu v Praze, bratránek chodí do šesté třídy a co vím, nikdy se nesetkal s nějakou šikanou ohledně toho, že vlastně pochází z Moravy.
Takovou zajímavostí je, že tetina kamarádka (pražačka) vystudovala logopedii nebo nějaký jiný obor se zaměřením na řeč a prý by nikdy neřekla, že je z Moravy. Podle ní mluví strašně spisovně.
S tou věcí ohledně nářečí je to tak, že na Moravě se opravdu mluví češtinou, která se nejvíc podobá té v době Velké Moravy. Na tomhle území to kdysi žilo a Praha se stala centrem až později. To je fakt. To jen k tomu, že moravština je spisovnější než pražské nářečí.
Nechci tím nějak říkat, že Morava je důležitější nebo něco podobného. Jen spíš poukázat na to, že mezi Moravou a Čechami jsou rozdíly. Sice ne takové jaké mají jiné státy, kde na jednom území žijí v podstatě národy s vlastní historií a jazykem, ale jsou tu.

Člověk se prostě musí jenom zamyslet, kde je hranice mezi tím, co je přípustné a to, co už přesahuje meze.
Jsou lidi, kteří to nepoznají a chovají se jako idioti. A jsou ti, kteří dokáží pochopit vtip, uznat, že my jsme takoví a druzí makoví a nedělat z toho žádnou válku.
Nakonec jsem všichni Češi, ať už se to Moravákům líbí nebo ne. :D

5 Charlène Charlène | Web | 29. října 2011 v 20:47 | Reagovat

:) A proto, když jsem v Brně, tvářím se jako pražák a v Praze jsem vyřvávala že jedu šalinó :. V tom Brně se kamarádka tvářila, že mě nezná, kdyby mi chtěl někdo dát do huby, v Praze se mě přítel snažil umlčet. Že prý, kdyby mě někdo chtěl ztlouct, musel by mě bránit a dostal by do úst on.
Ať se ti to líbí, nebo ne, mentalita lidí v čechách a na moravě je jiná. Rozumný člověk chápe, že s vtipama na Pražáky/Brňáky je to stejné, jako s vtipama na blondýnky/policajty/Pepíčky, blbci nic nevysvětlíš...

6 Cirrat Cirrat | Web | 29. října 2011 v 23:42 | Reagovat

Hele, ono to možná bude znít divně, ale já se ještě s ničím takovým nesetkala. Jenom ve vtipech nebo z vyprávění...

Přitom mám v Brně popravdě víc známejch jak v Praze, mluvím mixem všeho možnýho (jsem jazykový chameleon - co se dá dělat ve dvoujazyčné rodině s otcem-překladatelem), a zatím se do mně nikdo nenavezl...

Jinak, zajímavý je, že drtivá většina oněch "arogantních Pražáků" jsou opravdu náplavky. Tuhle o tom psala nějaká blogerka staršího věku, jak se potkala s nějakým v Praze a on jí začal vysvětlovat, jak by se do provincie už nevrátil, že jedině Praha, a pak z něj vypadlo, že je zlínskej...

Kdybych mohla, vypadnu z města okamžitě. Je to sice velmi vyrovnaný souboj mezi "všude blízko, dobrý krámy, pohotovost za rohem" a "klid na spaní, vlastní plodiny, výběh pro děcka", ale on ten klid už mi vyhovuje víc... Takže ze mně stejně poměrně brzo bude taky náplavka někde jinde a budu prskat, že nejsou dost dlouho otevřený krámy a všude musím vlakem nebo autem a tak. Je v lidské povaze si stěžovat. Ale jestli budu dojíždět do Brna, do Prahy nebo třeba do Pardubek, to je mi vcelku jedno...

Ale jak říkám, na to, jak je tohle čechoversusmoravství profláklé, já se s ním za těch necelejch třicet let, co sem na světě, ani nepotkala. Spíš mi dávali lidi sežrat, že jsem ženská, blonďatá nebo mám velkou prdel. Popřípadě jsem to schytávala za napůl ruský původ. :-D

7 KadetJaina KadetJaina | Web | 29. října 2011 v 23:46 | Reagovat

Totéž Hradec/Pardubice. Dokud je to jen sranda, tak je to v cajku, když se ale pak blbne takhle naplno... No, škoda mluvit.

8 Michael Michael | 30. října 2011 v 8:06 | Reagovat

A)Projevy Moravismu v krajní pravici je trochu samostatná kapitola 2)V parlamentu v současné době nesedí jediný politik jenž by se hlásil k moravské národnosti. 3) Komunistům můžeme poděkovat právě ze zrušení Moravské samosprávy ( 1949 ) ;-) 4)Většina lidí kteří prohlašují že mluví moravsky tím nemyslí samostatný jazyk. Jde o to že jazyk je stejný ale proč by se na Moravě nemohl jmenovat Moravština .... ( Podobné je to třeba Chorvatsko - Srbsko ) 5) Vzheledem k tomu že Moravabyla kolonizovaná od jihu, zatímco Čechy od Severovýchodu bych si troufl říci že 2 národy jsme. Rozdílně už sice nemluvíme, nicméně národ nemusí mít vlastní jazyk ( Rakušané ) ...

9 katy katy | Web | 30. října 2011 v 11:02 | Reagovat

Jsem z moravy a jezdím často do prahy, takže spíše vidím tu Praha vs. Moravani. Problém je v tom, že Pražští lidé si myslí, že nám z kohotku teče víno a Moravani, že pražáci jsou zbohatlí nafoukánci co chtějí být v centru dění a tak se přestěhovali/žijí v praze. čím dýl tam jsou tím hůře. Mentalita různá a v konečném důsledku se tak moc nelyšíme.
Pořád ale nejsem jako skotsko a Anglie. Tam je to horší.

10 Alia Alia | Web | 30. října 2011 v 20:12 | Reagovat

Mě osobně samo o sobě nic neříká národní cítění. V jakékoli zemi jsem kdykoli bydlela, měli mě jen za debilního přistěhovalce, co tam vlastně nepatří.^^ A dávali mi to hezky pocítit. :3 Je úžasné být hogde podgem slovenky, rusky a maďarky. :D Jsem teda ráda, že ve Vídni je víc cizinců, než samotných rakušanů. :P

A pokud jde o Moraváky a Pražáky. Opravdu mi to přijde nesmyselné. Možná je to teda fajn koníček, ale tak. :D
Bydlela jsem teda šest let v Moravě a dost jsem si toho naposlouchala o Pražácích.

11 Naira Naira | Web | 30. října 2011 v 21:28 | Reagovat

Jsem z Moravy, ale z věty - Měli bychom vyhlásit Moravské království místo těch pražských debilů z parlamentu - fakt rostu. Jak by to asi dopadlo v době, kdy se všichni shlukují na větší celky, a ještě ke všemu na samostatnost Morava není vůbec připravená? Už tak jsme malá republika, takže dělit se, to je prosím superkravina. Možná by bylo lepší přiznat Moravě nějakou tu autonomii, třeba by pár kreténů dalo pokoj.. a třeba by to bylo naopak, kdo ví...

12 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 4. listopadu 2011 v 22:06 | Reagovat

Já tohle zažívám pravidelně na cimbálových kurzech. A to jsem se narodila na Moravě, a v Práglu jen bydlím.  Myslím, že spousta lidí to s tím přehání. Na stejný námět jsem napsala i pohádku pro kulíšky - o krtečkovi z Prahy, jak se prokopal na Moravu. :)

13 bludickka bludickka | Web | 5. listopadu 2011 v 11:56 | Reagovat

dobře napsanej článek..líbí se mi jak jsi pojal to téma..líbí se mi tvůj názor. . prostě pěkný počtení to bylo :)

14 Dandule Dandule | 15. listopadu 2011 v 21:42 | Reagovat

Musím souhlasit s článkem. Občas se setkám s tou žabomyší válkou Praha vs. zbytek republiky. Ale i od lidí, od kterých bych to nečekala, kteří mě znají. Já jsem z KV a už si mě za těch pár let dobírají jako Pražáka. Ti všeobecně nemají nejlepší pověst. Všichni vidí jen to, jak se Pražáci topí v penězích, ale už nikdo nevidí to, že ty lidi pracujou do pozdních hodin, že je to v Praze předražený (obzvláště byty) atp. S pražskou SPZ parkovat kdekoliv na Moravě je dost nebezpečný, auto vám poplivou, poškrábou a nikoho nezajímá, že za volantem Pražák nesedí... Když to zabíhá do takovýchle extrémů, tak je to špatný. Když jsou to vtipy, např. typu víno dá sa, nedá sa, dá sa Pražákovi, za katastrofu bych to nepovažovala :-)

15 Chilli Paprička Chilli Paprička | Web | 27. ledna 2012 v 14:06 | Reagovat

Jsem z Prahy. Kamkoli se hnu, slyším otrávený povzdychy se slovy typu "Ježiš, Pražačka, no to zas bude ..." .
Proč? Fakt jsem nikdy nepochopila, proč se o Pražácích říká, že jsou namyšlený, namachrovaný atp, atp. A naopak.
Nemyslím si, že by na Moravě žijící člověk musel hned bejt můj největší nepřítel. Zajímalo by mě, kdo celou tuhle kravinu vymyslel... :-D

16 wolf wolf | 2. února 2012 v 8:53 | Reagovat

Mě osobně na pražácích (úmyslně napsáno s malým písmenem) nevadí nic, ovšem to jejich: "Já jsem z Prahy, vy jste nic" mě štve především s ohledem na to, že snad jen mizivé procento pražáků umí správně česky, především skloňování přídavných jmen. Jakožto obyvatelé hlavního města ČR by právě oni měli mluvit spisovně, ale není tomu ani zdaleka tak. Dnes už stačí si jen zapnout televizi a z té "pražské češtiny" bych lozil po zdi. Takže vážení pražáci, v první řadě si zopakujte základní vzdělání, naučte se mluvit česky a pak teprve se považujte za "Něco víc"

17 Buu Buu | 19. srpna 2012 v 18:50 | Reagovat

Jsem z čech (ne z prahy)..moravany tu máme rádi  ale o pražácích tu taky vtípkujem ale ne ve zlym.. rekl bych ze to postuchovani k tomu patri .. :-)

18 promoravia promoravia | Web | 5. září 2012 v 21:22 | Reagovat

Já nejsem příznivce takových těch radoby separatistů, ale doporučuji nastudovat moravskou historii. Pak pochopíte kolikrát nás Češi zklamali. Nezdá se vám smutné, že nejstarší země střední Evropy jakoby nebyla?

19 filip filip | E-mail | 5. září 2014 v 9:13 | Reagovat

moravská národnost je fakt, s tím nic neuděláte. Morava nikdy nebyla českou zemí, to je fakt. Že Moravu, ale i Čechy byly komunisty zrušeny je fakt.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama