Anketa: Měří se kvalita člověka podle jeho vzdělání?

6. října 2011 v 15:37 | Destinaetus |  Ankety
Redakce novin, studenti a politické strany prožívají obsesi státní maturitou. České školství se řítí do s*aček. A my neustále posloucháme Uč se at neskončíš jako popelář. Uč se aby ses měl dobře. Uč se aby z tebe něco bylo. Jsme vedeni k tomu, abychom po základní skole šli studovat gymnázium za každou cenu a následně se dostat na vysokou školu, což prý v ČR není až takový problém.

Ale znamená diplom z vysoké školy automaticky i to, že diplomovaný člověk je zároven i lepší člověk? Nemáte někdy dojem, že oni diplomovaní koukají na ostatní tak trochu shůry? Obvzláště když v hovoru místo abychom říkáte abysme, nebo když neznáte jinak neznámého hudebního skladatele, anebo nechápete jejich matematické vzorce a logiku? Nebo si myslíte, že diplom je jen cár papíru, se kterým se prostě lépe shání práce? Že vysokoškoláci jsou lidé jako zbytek populace, jen mají genetickou výbavu aby mohli studovat?

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Peter Cross Peter Cross | Web | 6. října 2011 v 17:54 | Reagovat

Tohle je docela zajímavé téma. Já osobně nechápu proč musí člověk na to aby dělal to co chce, být chytrý.

2 Cirrat Cirrat | Web | 6. října 2011 v 19:25 | Reagovat

Má odpověď je "Ano i ne. I z ignoranta se studiem na univerzitě může stát lepší člověk, ale někomu ani to nepomůže." - hele, teďka asi budu znít jako variace na "za mých mladých let", ale je to asi takhle: Plyšák se odehrál, když jsem byla ve druhé třídě. Studium VŠ mělo v té době pověst něčeho dostupného jen pro vyvolené jedince, nehledě na to, že byl veškerý trh velmi regulovaný. (Je zajímavé, že moje máti - ročník '45 - tvrdí, že v Rusku zdaleka nebylo studium za Komančů tak omezené jako tady) Proto se hodně rodin začalo snažit využít možnosti poslat své potomky studovat na VŠ, když teda konečně byla ta možnost. V podstatě z toho byla velká módní vlna.

V zahraničí je totiž VŠ studium poměrně drahé, takže lidi, kteří do něj investují, z něj většinou chtějí vytřískat maximum - a taky si pořádně rozmyslí, než do toho půjdou.

Je zajímavé, že tahle módní vlna u nás vedla k silnému odlivu lidí z učňáků, takže nám docela silně dochází řemeslníci. Až nedávno se to začalo zase více-méně dorovnávat...

V ideálním případě by VŠ diplom znamenal, že toho člověk víc umí a víc ví. Jenže většinou mi připadá, že lidi ke studiu na VŠ přistupují tak, že to nakonec končí jako v tom vtipu, jak se dva baví a jeden povídá: "Když se zamyslím, jakej já jsem inženýr, mám ti skoro strach jít k doktorovi..."

Takže, VŠ titul já vnímám jako určitou možnost zvýšení společenské prestiže, ale když je někdo idiot, pak mu fakt nepomůže...

3 Aailyyn Aailyyn | Web | 6. října 2011 v 22:09 | Reagovat

O prestiži ani platu si iluze nedělám, o tom, kdo a za jakých podmínek získává tituly taky ne. Mě škola baví. (Jo, je to asi nepochopitelný, ale baví.)

4 Naira Naira | Web | 7. října 2011 v 17:58 | Reagovat

Někteří vysokoškoláci mají pocit, že jenom vstupem na akademickou půdu, mají patent na rozum. Měli by to být lidé vesměs inteligentní, ale i tam se najde hromada blbců. Sama výška už ale nestačí, aby člověk vydělával hodně peněz. K tomu musí být schopný, mít ostré lokty a pořádnou dávku odvahy. Njn, ČR už je taky továrna na diplomy...

5 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 25. října 2011 v 23:03 | Reagovat

Dá se říct, že jsem na gymnáziu jen proto, abych se dostala na vysokou a učila se to, co mě doopravdy baví a čemu se chci věnovat. Vzhledem k tomu, že s tím zaměřením žádná střední prakticky není, tak to byla jediná má možnost. Nehledě na to, že od vysoký očekávám mnohem víc. Prostě že už to bude vážně Škola.

6 Elfairy Elfairy | Web | 14. května 2012 v 17:33 | Reagovat

Vysoká škola, to je slovní spojení, pod kterým si představím všechny ty instituce, které ti umožní lepší práci a lepší plat. Jsou to v zásadě pokročilá a náročná učiliště - připravují tě "jen" na konkrétní práci.
Univerzita, to je něco, co by mělo poskytovat ono tolik zastaralé klasické vzdělání. Vzdělání, díky kterému člověk pochopí, že předsudky, které má, jsou opravdu jen předsudky, že slova, která čte, mu mohou dát něco do života a že Sókrates není jen jméno, ale dramatický příběh člověka, který byl jedním z nejlepších v historii, a pro jehož ideály by možná i stálo za to žít. To je jeden příklad za všechny. Tohle vzdělání by mělo dělat z lidí opravdu lidi, otvírat jim obzory a činit je imunním vůči mediální i jakékoli jiné manipulaci. Mělo by z lidí dělat tolerantní osoby chápající nejen sebe, ale i svět kolem sebe a schopné ho měnit tak, aby tady třeba i přežila další generace. Nejde o diplom, nejde o vzorečky, nejde o jména. Jde to, abychom byli skutečně lidmi a abychom věděli alespoň o trošku líp, jak se v té šílenosti, co si říká svět, orientovali. Ano, vzdělání má velkou, neměřitelně velkou cenu. Pokud je to ovšem skutečně vzdělání a ne jen nějaká směšná parodie na něj.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama