Seriály, které mi něčím utkvěly v palici

2. července 2011 v 21:19 | Destinaetus |  Úvahy aneb Vyschlá studna
První seriály, které mé zvídavé oči viděli, byly nejspíš kreslené pohádky od Disneyho. Není to tím, že bych byl rodiči vychováván v amerikánském duchu, ale prostě mi je Disney mnohem bližší než Večerníček. Nikdy jsem Večerníčka neměl rád...a vůbec, vždy jsem nesnášel všechny české pohádky. U princezny ze mlejna jsem zažil nejhorších 106 minut svého dětství. A díky řiťolezcům opakovaně - jeden z důvodů jsem jsem snad ještě víc nesnášel školku. České pohádky mi vždy přišli na jedno brdo a už tenkrát té mé malé nevypráskané hlavičce docházelo, že v životě dobro nevítězí nad zlem, ale naopak. Pesimista už od narození, já vím :P V Disney také vždy vítězí dobro, ale je to podané pro mě v zábavnější formě a zkrátka jinak, poutavějším dějem. Prostě jsem se zažral do Gumídků a Kačerů - a neříkejte že vy také ne! Ani pokémony, digimony a strážce vesmíru jsem neměl tak rád, jako když se parta barevných medvědů sjela na hopsinkové štávě a v deliriu běhaly po lese.

Tolik k srdcovkám mých dětských let. Jak jsem "dospíval", tak jsem se dostával k "vyzrálejším" pořadům. Po gumídkách se stalo obětí mé fantastiky Stargate SG-1. Kolik prosluněných hodin jsem strávil u televize místo toho, abych si v rámci budování mezilidských vztahů hrál s kamarády. Je smutné to říct, ale ani zpětně toho nelituji. A nyní bez chronologie. Jedním z dalších výraznějších seriálů se stala Veronica Mars. Na gudmídky to stále nemělo *povzdechnutí*, ale děj mě něčím oslovil. Pěkná holka, vyvrhel společnosti, talentovaná na fotografování, seběvědomá, samostatná, lehce ironická, sarkastická, vždy ví jak se zachovat...no považte, který introvertní teenager by se v tom nevzhlídnul? Ovšem kvalitní úroven vydržela pouze první dvě série, pak to ztratilo tu originalitu. Šup s Verčou pryč z oblíbených. Ovšem naprosto geniální, famózní a epochální seriál je bezpochyby Red dwarf, Červený trpaslík chcete-li. Kdo jej nezná, není snad ani člověk se smyslem pro humor. Řekl bych, že Red dwarf je jeden ze seriálů, které mě něčím ovlivnil. Jen nevím přesné čím, že by sarkasmus, ironie, typický humor nebo obliba v potřeštěných věcech? Možné je vše. Každý jistě zná některou z jeho nesmrtelných hlášek. V podobných humorných vodách se ocitá i Big bang theory. Takové malé nahlédnutí do v jistém smyslu nudného života vědců, do kterého jak Apollo 11 vrazí realita v podobě sličné blondýnky s mírami 90 60 90, což snad jediného Sheldona nechává naprosto chladného. Tedy... to ne, spíše ho to rozčiluje. O humor ostrý jak žiletky není nouze. V rámci vědy jsem také shlédnul sci-fi Stargate Atlantis a báječnou Battlestar Galacticu. Děj nebudu rozebírat, jedná se o relaxační záležitost a proto vás jako učitel filozofického semináře odkážu na wikipedii. Viděl jsem i Stargate Universe, který se od ostatních Stargate a sci-fi trochu liší. Na vesmírné lodi uvízne skupina lidí bez možnosti návratu, tudíž základním kamenem seriálu není objevování nových planet (jak jsou tomu fanoušci SG-1 zvyklý), ale vše se točí hlavně o psychice členů posádky. Člověk si na to musí uvyknout, což někdy ani nejde, protože na seriál se špatně kouká. Vše je protkáno intrikami, vztahy, mezilidskými porblémy, ponorkovou nemocí a postupné odhalování minulosti členů. Takže si ani nemůžete oblíbit žádnou postavu, každá má svůj klad a zápor, vy se jen musíte spokojit s tou, kterou nejsnáze budete tolerovat.
Satanžel ani mě se nevyhnula upírománie, ale né tím pozérským způsobem, ale tím krvelačným. Moonlight a True blood jsou mé objevy. Moonlight je taková upírská detektivka. Některé pro upíry typické znaky byly trochu pozměněny, aby mohl hlavní hrdina vykonávat svou práci detektiva (např. upír mohl ve stínu snést určitou dávku slunečního světla, ale přímý kontakt v parném dnu znamenal okamžitou smrt.). Nicméně upírská CSI moc lidí neoslovila, takže měsíční světlo noci spatřila pouze jedna jediná série. Což je podle mě škoda, samotný nápad měl podle mě velký potenciál udělat škatulata mezi tím reálným a tím nadpřirozeným světem a zároven je spojit vraždami. Další položka ve stahovaných souborech se jmenovala True blood. Stejně jako sága Twilight, i True blood vychází z knižní předlohy, ale mezi oběma výtvory je tak velký rozdíl. Jedno je napsané pro moderní romantičky (Rosemund Pilcher už prostě nejede) s růžovým oblečkem a vášnivou láskou mezi lidskou dívkou a nesmrtelným upírem...och, taky citíte jak vás to chytá za to vaše neexistující srdce? (ironie číhlá z Red dwarf :P) Zato druhé je psané pro morbidního čtenáře, který pod pytlem na mrtvoly najde smrt, vraždy, krev, sex, drogy, magii, rasismus, předsudky všeho druhu, náboženský fanatismus...zkrátka nic pro Stmívofila. True blood kombinuje lidský svině v kontrastu s upírskýma sviněma a zároven slouží jako taková metafora na teméř všechny společenské problémy.
A seriál který mě asi nejvíc ovlivnil? Přeci Dead like me. Až nebezpečná dávka černého humoru, který je bohužel amíkům proti srsti a také vydržel jen dvě série. V Dead like me se láme kreativní potřeštěnost - smrt záchodovým prkýnkem nebo hrobaříci, ale také vážné úvahy. V hlavní hrdince mnoho lidí opět najde ten svůj televizní vzor. Ale nikoli pro její úchvatné kvality, ale protože se v ní prostě vidí a fandí jí, protože tak vlastně fandí i sobě. Ačkoli v každém díle dýchá smrt, smutek, stesk, deprese, bolest, tak přesto na vás výsledek působí optimisticky. Zrátka dostanete chut žít, protože s úmrtím každého neštastníka si uvědomíte, o co můžete přijít. Dead like me se musí vidět, jinak nepochopíte jeho originální uchopení otázky života a smrti...což ale né každý musí pochopit.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Démoni a pekelníci hledající zmrzačené duše

*Chramst* tvou duši!

Komentáře

1 Babe Babe | E-mail | Web | 2. července 2011 v 21:52 | Reagovat

Představ si velice rozsáhlý a smysluplný kometnář :).

2 Secret Secret | Web | 3. července 2011 v 17:54 | Reagovat

Veľmi dobrý článok ... a veľmi dobre dlhý článok :-D

3 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 4. července 2011 v 9:57 | Reagovat

koukám máme na tohle dost podobný vkus, koukám nebo jsem koukala na skoro všechno, co jsi nějak popsal od trpaslíka ( mého favorita) po moonlight...

4 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 10. července 2011 v 13:37 | Reagovat

U Dead like me mě dost mrzelo, že to skončilo tak brzo. True blood nám snad vydrží mnohem déle, zatím jsem četla i jeden díl knižní předlohy a zamlouvá se mi to i tak. Big bang theory taky můžu, vždycky u toho umírám smíchy.

5 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 0:16 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama